Kadir Topbaş'tan Validebağ açıklaması

Kadir Topbaş'tan Validebağ açıklaması
Yayınlanma Tarihi: 31.10.2014 10:06 | Değiştirme Tarihi: 31.10.2014 10:06

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nun yanına yapılan inşaatla ilgili verilen yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Validebağ Korusu'nun yanına yapılan inşaatla ilgili verilen yürütmeyi durdurma kararının, yaptıkları itiraz üzerine İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldığını açıkladı.Saraçhane'deki Belediye Sarayı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Topbaş, Validebağ'daki inşaatla ilgili olarak, sanki koruyla ilgili bir müdahale varmış gibi farklı bir durum ortaya çıktığını belirterek, bundan rahatsızlık duyduklarını söyledi.Topbaş, "İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, bu tarzdaki alanları hep korumaya, İstanbullulara açmaya özen gösterdik. Emirgan Korusu, Yıldız Korusu, Göztepe Parkı gibi geçmişten kalan önemli nefes alanlarını yaşatmaya çalıştık. Maltepe ve Yenikapı'da dolgu alanları oluşturduk. Ancak bir cami polemiğinin başlaması bizi ayrıca rahatsız eden bir şey. Mabet konusunun gündeme düşmesi, buna destek verenler vermeyenler gibi ayrıştırıcı bir durumun ortaya çıkması rahatsız verici" diye konuştu.Kadir Topbaş, siyasi nedenlerle de bazı adımlar atıldığını belirterek, "Gayet iyi incelense, tahsis edilen alan Validebağ'ın tamamen dışında. Ama hep Validebağ Korusu olarak gündeme taşındı. Üsküdar Belediyemiz kendi sosyal tesis planlarını tamamlamış, 300 metrekarelik alana bir cami ihtiyaç olmuş. Bize yapılan talep üzerine, bir plan tadilatı yapılarak 5 binlik planlara koyduk" dedi.

"Mahkeme yürütmeyi durdurma kararını kaldırdı"Topbaş, yürütmeyi durdurma kararının önlerine konulduğunu, kendilerinin de olayı yakınen takip ettiklerini belirterek, şunları söyledi:"Bu konuda itirazı olanlar ile sayın Başkan'ın son mutabakatı da, 'Yargının vereceği sonuçlara göre karar veririz'e kadar gelmişlerdi. Kaldı ki, biz Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz bu plana sahip çıkma adına, yürütmeyi durdurma kararı ve plan iptalinin kaldırılmasıyla ilgili bir itirazımız oldu. Ve bizim itirazımız, elimize geçen bugünkü aldığımız, İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından bu yürütmeyi durdurma ve plan iptali kararı kaldırıldı. Yani şu anda 5 binlik planımız geçerli ve burada bu cami yapılabilir hale geldi." (DHA)