Kadir Şeker davasında isyan: "Uzaktan yakından alakası yok"

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Kadir Şeker'e verilen 12,5 yıllık hapis cezasını İstinaf Mahkemesi'ne taşıyarak haksız tahrik indiriminin en üst seviyeden uygulanması gerektiğini belirtmesi, öldürülen Özgür Duran'ın ailesinin tepkisine yol açtı. 

Yayınlanma Tarihi: 13.11.2020 14:00
Değiştirme Tarihi: 13.11.2020 14:00
Kadir Şeker davasında isyan: 'Uzaktan yakından alakası yok'

Kadir Şeker, ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış, olayın haksız tahrik altında gerçekleşmesi nedeniyle 15 yıla, iyi hal hükümleri uygulanarak da 12,5 yıla düşürülmüştü. Savcılığın esas hakkındaki mütalaasında Kadir Şeker'in 'haksız tahrik altında kasten öldürme' suçundan 12 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Şeker'in alacağı cezada haksız tahrik indiriminin de üst seviyeden uygulanması istendi. Ancak mahkeme, Şeker'e verdiği cezada haksız tahrik indirimini en üst ya da en alt seviyeden kullanmadı. Mahkeme, haksız tahrikin sanıkta meydana getirdiği hiddet ve eylemin derecesi de dikkate alarak, TCK'nın 29/1 maddesi gereğince indirim yapıp, cezayı 15 yıla düşürdü.

Gerekçeli kararın tebliğ edilmesinin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, kararla ilgili İstinaf Mahkemesi'ne başvurdu. Başsavcılığın başvurusunda Kadir Şeker'e verilecek cezada, cumhuriyet savcısının mütalaası doğrultusunda haksız tahrik indiriminin üst seviyeden uygulanması istendi. Konya 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararın bozulması ve haksız tahrik indiriminin en üst seviyeden uygulanması durumunda, Kadir Şeker'e verilen ceza, iyi hal hükümleri de uygulanarak, 10 yıla düşecek.

 

KARDEŞTEN İSYAN 

Özgür Duran'ın kardeşi Niyazi Remzi Duran, başsavcılığın itirazının yersiz olduğunu savunarak, "İtiraz dilekçesinde 2007'deki bir davadan örnek verilmiş. O davanın bizim davamızla yakından uzaktan alakası yok. Bir benzerlik de yok. Emsal teşkil edemez. Avukatlarımız gerekeni yapacak. Cezanın indirilmesi değil, aksine müebbet hapis almasını istiyoruz" şeklinde konuştu. 

Haber ile ilgili metin girin!.(DHA)