Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi tarihi

2021 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek sorusunun yanıtı, bin aydan daha hayırlı olduğu belirtilen Kadir Gecesi'ni bekleyen vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Tüm İslam camiasının ibadetlerle karşılayacağı Kadir Gecesi için artık çok az bir zaman kaldı. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 03.05.2021 12:35
Değiştirme Tarihi: 03.05.2021 12:35
Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi tarihi

2021 Kadir Gecesi ne zaman hangi güne denk geliyor sorusunun yanıtı, dini vazifelerini yerine getirmek için bekleyen milyonlarca vatandaş tarafından sorgulanmaya devam ediyor. İslam aleminin en kutsal gecesi olarak bilinen Kadir Gecesi için artık çok az bir zaman kaldı. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi tarihi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2021 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

Kur'an-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

KADİR GECESİNİN ÖNEMİ 

Kur’an-ı Kerim’i bu mübarek gecede indirdiğini bizlere bildiren Rabbimiz, bu gecenin değerini ve önemini adını bu geceden alan Kadir suresi ile anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin kıymetini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) şeklinde ifade etmiştir.

Allah (c.c.) Kadir Suresinde “Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” buyurarak Kur’an-ı Kerim’in bizleri bu gecede şereflendirdiğini ve bu gecenin Kur’an’ın nuruyla bin aydan daha hayırlı olduğunu söylemektedir.