Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi tarihi

2021 Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek sorusunun yanıtı, Berat Kandili'nin geride kalmasıyla birlikte milyonlarca Müslüman vatandaşın sorguladığı konular arasında yer almaya başladı. Ramazan ayının içinde yer alan mübarek Kadir Gecesi tarihi belli oldu. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 31.03.2021 16:02
Değiştirme Tarihi: 31.03.2021 16:02
Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi tarihi

2021 Kadir Gecesi bu yıl ne zaman hangi gün idrak edilecek sorusunun yanıtı, tüm İslam camiasının merak ettiği konular arasında yer alıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 yılı dini takvimiyle birlikte, Kadir Gecesi'nin bu yıl ne zaman ihya edileceği belli oldu. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi tarihi.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 8 Mayıs'ta idrak edilecek ve Müslümanlar 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre; Mübarek Kadir Gecesi 8 Mayıs tarihinde idrak edilecek.

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ 

Kur’an-ı Kerim’i bu mübarek gecede indirdiğini bizlere bildiren Rabbimiz, bu gecenin değerini ve önemini adını bu geceden alan Kadir suresi ile anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin kıymetini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) şeklinde ifade etmiştir.

Allah (c.c.) Kadir Suresinde “Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” buyurarak Kur’an-ı Kerim’in bizleri bu gecede şereflendirdiğini ve bu gecenin Kur’an’ın nuruyla bin aydan daha hayırlı olduğunu söylemektedir.