Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi Diyanet tarihi...

Kadir Gecesi ne zaman sorusunun yanıtı, tüm İslam camiasının merak edip araştırdığı konular arasında gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Huzur ve ibadetlerin arttığı bu önemli gece birçok Müslüman bol bol Allaha dua edecek. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi Diyanet tarihi...

Yayınlanma Tarihi: 18.02.2021 16:14
Değiştirme Tarihi: 18.02.2021 16:14
Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Kadir Gecesi Diyanet tarihi...

Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek sorusunun yanıtı, milyonlarca Müslüman vatandaşın merak ettiği ve sorguladığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olarak bildirilen Kadir Gecesi'nde vatandaşlar ellerini Allah'a açacak ve bol bol ibadet edecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 yılı dini takvimiyle birlikte Kadir Gecesi tarihi belli oldu. Peki, Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

Ramazan ayı, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı takvime göre; 2021 yılında 13 Nisan'da başlayacak ve 12 Mayıs'da son bulacak. 13 Mayıs'ta ise Ramazan Bayramı'nın birinci günü idrak edilecek.

Ramazan ayı içinde olan ve 'Bin Aydan Daha Hayırlı' olarak ifade edilen Kadir Gecesi ise 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ

Kur’an-ı Kerim’i bu mübarek gecede indirdiğini bizlere bildiren Rabbimiz, bu gecenin değerini ve önemini adını bu geceden alan Kadir suresi ile anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin kıymetini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) şeklinde ifade etmiştir.

Allah (c.c.) Kadir Suresinde “Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” buyurarak Kur’an-ı Kerim’in bizleri bu gecede şereflendirdiğini ve bu gecenin Kur’an’ın nuruyla bin aydan daha hayırlı olduğunu söylemektedir.