Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Diyanet Kadir Gecesi tarihi

Kadir Gecesi'nin bu yıl ne zaman hangi tarihte olduğunu merak eden milyonlarca Müslüman vatandaş, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. İslam camiası tarafından en önemli günler arasında yer alan Kadir Gecesi'nin bin aydan daha hayırlı olduğu belirtiliyor. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Diyanet dini takvimi ve Kadir Gecesi tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 23.03.2021 13:54
Değiştirme Tarihi: 23.03.2021 13:54
Kadir Gecesi ne zaman? İşte 2021 Diyanet Kadir Gecesi tarihi

Tüm İslam camiası tarafından büyük bir heyecanla beklenen Kadir Gecesi tarihi için araştırmalar internet üzerinden sürmeye devam ediyor. "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nin bu yıl hangi tarihte ihya edileceği belli oldu. Diyanet İşler Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 dini takvimiyle birlikte, Kadir Gecesi'nin tarihi açıklandı. Peki, 2021 Kadir Gecesi bu yıl ne zaman? İşte kandil tarihleri

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

İslam alemi için büyük önem taşıyan Kadir Gecesi tarihi milyonların gündemine geliyor. Ramazan ayının 27. günü kutlanan Kadir Gecesi 2021 yılında 8 Mayıs Cumartesi gününe denk gelmektedir. Kadir Gecesi, İslam dininin kutsal kitabı olan Kur'an-ı Kerim'in vahiy aracılığıyla Hz. Muhammed'e iletilmeye başlandığı ilk gece olduğu için önemi büyüktür.

KADİR GECESİ ÖNEMİ VE ANLAMI

Diyanet İşleri Başkanlığı kaynaklı bilgilere göre, Peygamber efendimiz (s.a.v) daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir. Kadir Gecesin önemli kılan ise Kur'an-ı Kerim'in ilk o gece indirilmeye başlanmasındandır.

Kadir Gecesi, üç ayların sonuncusu olan ramazan ayının yirmi yedinci gecesine rastlamaktadır. Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesinin Önemi şu şekilde dile getirilmiştir. '' Biz Onu (Kur'an-ı Kerim'i) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir Gecesi, bin aydan daha hayırlıdır.O gecede,Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail a.s) her iş için iner dururlar. O gece esenlik,gün ağarıncaya kada sürer.'' (Kadir Süresi 1-5 Ayetler)Kadir gecesinin zamanı

Kadir gecesinin hangi gece olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, Ramazan'ın yirmi yedinci gününün gecesinde olma ihtimali yüksektir. İslam peygamberi Muhammed Kadir gecesinin hangi gece olduğunu kesin şekilde belirtmemiş, ancak; "Siz Kadir gecesini Ramazan'ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız" demiştir.

KADİR GECESİ İBADETLERİ

Ramazanın her gecesini Kadir gecesi bilerek hareket edilirse Kadir gecesine rastlanmış olur. Her gün en az şunlar yapılmalı:

1- Gece herhangi bir namaz kılarken zamm-ı sure olarak veya namaz dışında Kadir sûresini okumalı.

2- Şu duayı okumalı: (Allahümme inneke afüvvün kerîmün tühıbbül afve fa'fü annî.)

3- Birkaç sayfa Kur'an-ı kerim okumalı.

4- İlmihalden birkaç sayfa okumalı.

5- Az da olsa İslâmiyet'i doğru yayan kuruluşlara yardım yapmalı veya sadaka vermeli.

6- Gece seher vakti, iki rekât namaz kılıp, silsile-i aliyyeyi okuyarak, o âlimlerin hürmetine dua etmeli.

7- Gündüzü de gecesi gibi kıymetli olduğu için gündüzleri de değerlendirmelidir.