Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek? 2020 Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor?

Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek sorusunun yanıtı, milyonlarca Müslüman vatandaşın merak ettiği ve sorguladığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olarak bildirilen Kadir Gecesi'nde vatandaşlar ellerini Allah'a açacak ve bol bol ibadet edecek. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2020 yılı dini takvimiyle birlikte Kadir Gecesi tarihi belli oldu. Peki, Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek?

Yayınlanma Tarihi: 18.05.2020 12:28
Değiştirme Tarihi: 18.05.2020 12:35
Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek? 2020 Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor?

Kadir Gecesi'nin yaklaşmasıyla birlikte milyonlarca vatandaş internet üzerinden tarih araştırmaları yapmaya başladı. Ramazan ayının 27. gününe denk gelen Kadir Gecesi'nde vatandaşlar bol bol ibadet ederek, Allah katında sorumluluklarını yerine getirecek. Birçok vatandaş ise Kadir Gecesi'nde hangi ibadetlerin yapılması gerektiğini merak ediyor. Peki, Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek? Kadir Gecesi'nde hangi ibadetler edilmeli?

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, Ramazan ayının 27. gecesinde yani 19 Mayıs Salı akşamı idrak edilecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında Müslümanlar, Kadir Gecesi'nde evlerinde ibadet ve dua edecek.

KADİR GECESİNİN ÖNEMİ

İslam'da, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, "Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece" kabul ediliyor. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olarak yer alıyor.

Kur'an-ı Kerim'de Kadir Suresi'nde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

KADİR GECESİ DUASI

Peygamber Efendimiz “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diyerek dua etmeyi tavsiye etmiştir.

KADİR GECESİ'NDE HANGİ İBADETLER EDİLMELİ?

Hazreti Muhammed'in bir hadisi şerifinde, "inanarak ve mükafatını Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesi'ni ihya edenlerin geçmiş günahlarının affedileceğini" müjdelediğini ifade eden Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Hacı Mehmet Günay, şöyle konuştu:

"Dilediğiniz kadar nafile namazı kılın"

"Bu gece her şeyden önce Allah'tan bol bol af ve mağfiret dilemek gerekir. Kadir Gecesi, herkes için ömrü boyunca bilerek ya da bilmeyerek yaptığı günahlar için samimi bir kalple tövbe istiğfar etmek, bundan sonra da her türlü günahtan uzak kalmaya kesin şekilde karar vermek için çok iyi bir fırsat sunmaktadır. Bunun için elbette önce haklarına girdiği kimseler varsa onlardan helallik almaya ve dargın olduğu kişiler varsa onlarla barışmaya çalışmak esastır. Dinimizde bu geceye özel bir ibadet veya namaz şekli bulunmamakla birlikte, herkes teravih namazından sonra kaza ve nafile olarak dilediği kadar namaz kılabilir. Bu geceye şeref ve üstünlük veren şey Kur'an olduğuna göre, bu gecede manasını anlayarak ve hikmetlerini tefekkür ederek bol bol Kur'an okumak, yapılacak en güzel işlerin başında gelir."

"İhtiyaç sahiplerine yardımı eli uzatmalıyız"

Bu gece yapılacak en önemli ibadetlerden birinin de kişinin samimi bir dille gönülden kendisi, ailesi, inananlar, mazlum ve mağdur tüm insanlık için dua etmesi olduğunu belirten Günay, şunları söyledi:

"Allah'ın rahmet ve mağfiretinin sağanak sağanak yağdığı bu mübarek gece vesilesiyle özellikle ihmal etmememiz gereken bir davranış da yakınlarımızın halini hatırını sorup yoksul, düşkün, yetim ve ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzatmaktır. Özellikle içinde bulunduğumuz salgın ortamında üzerimizdeki hastalık ve musibetin bir an önce kalkması, hastalarımızın şifa bulması ve bu uğurda canla başla çalışan insanlarımızın sağlık, selamet ve muvaffakiyeti için hep birlikte dua ve niyazda bulunmak daha bir anlam ve önem kazanmaktadır."