Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? İşte Diyanete göre 2021 Kadir Gecesi tarihi

Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek merak ediliyor. Bugün, Mübarek Ramazan ayının 6. günündeyiz. Ramazan ayı ilerledikçe bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi tarihi araştırılıyor. Peki, Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? Diyanete göre 2021 Kadir Gecesi tarihi ne zaman?

Yayınlanma Tarihi: 18.04.2021 20:32
Değiştirme Tarihi: 18.04.2021 20:32
Kadir Gecesi ne zaman, hangi güne denk geliyor? İşte Diyanete göre 2021 Kadir Gecesi tarihi

On bir ayın sultanı Ramazan ayı içerinde idrak edeceğimiz Kadir Gecesi için Peygamber Efendimiz “Siz Kadir Gecesini Ramazan’ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” buyurmuştur. Peki, Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek? 2021 Kadir Gecesi hangi güne denk geliyor? İşte Diyanete göre Kadir Gecesi tarihi…

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, Ramazan’ın 27. gecesi olan 8 Mayıs'ta idrak edilecek ve Müslümanlar 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayımladığı dini günler takviminde yer alan bilgilere göre; Mübarek Kadir Gecesi 8 Mayıs tarihinde idrak edilecek.

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ 

Kur’an-ı Kerim’i bu mübarek gecede indirdiğini bizlere bildiren Rabbimiz, bu gecenin değerini ve önemini adını bu geceden alan Kadir suresi ile anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin kıymetini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) şeklinde ifade etmiştir.

Allah (c.c.) Kadir Suresinde “Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” buyurarak Kur’an-ı Kerim’in bizleri bu gecede şereflendirdiğini ve bu gecenin Kur’an’ın nuruyla bin aydan daha hayırlı olduğunu söylemektedir.