Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2021 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün merak ediliyor. Mübarek Ramazana ayının sonlarına doğru yaklaştıkça Kadir Gecesi tarihi araştırması yoğunlaştı. Vatandaşlar, Kadir gecesi ile birlikte 2021 Ramazan bayramı ne zaman, kaç gün tatil olacak sorguluyor. İşte diyanete göre 2021 Kadir gecesi ve Ramazan Bayramı tarihi…

Yayınlanma Tarihi: 02.05.2021 19:04
Değiştirme Tarihi: 02.05.2021 19:04
Kadir Gecesi ne zaman, hangi gün? 2021 Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün?

Ramazan Bayramı’na sayılı günler kaldı. On bir ayın sultanı Ramazan ayının sonlarına doğru yaklaştık. Vatandaşlar, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi beklemeye başladı. Ramazan’ın 26’sını 27’ye bağlayan gece idrak edilecek olan Kadir Gecesi tarihi Diyanet tarafından açıklanmıştı. Tam kapanma içinde kalacak olan Ramazan Bayramı ne zaman başlıyor sorusu vatandaşların merak ettiği diğer bir konu. Peki, Kadir Gecesi ne zaman? Ramazan Bayramı ne zaman? Ramazan Bayramı tatili kaç gün? İşte detaylar…

KADİR GECESİ 2021 NE ZAMAN?

2021 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün idrak edilecek sorusunun yanıtı, tüm İslam camiası tarafından büyük bir merakla sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2021 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

Kur'an-ı Kerim'de Kadir Suresinde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMAN? 

Ramazan Bayramı arife günü 12 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor. Kamu kurumlarında görev yapanlar Ramazan Bayramı öncesi 10 ve 11 Mayıs'ta tam, 12 Mayıs'ta ise yarım gün idari izinli sayılacak.

Ramazan Bayramı 1. gün: 13 Mayıs Perşembe

Ramazan Bayramı 2. gün 14 Mayıs Cuma

Ramazan Bayramı 3. gün 15 Mayıs Cumartesi