Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Kadına yönelik şiddete "Ateş Böcekleri" ile “Dur” denecek

Kadına yönelik şiddet, son yıllarda bu alandaki mücadelede elde edilen ilerlemelere karşın hala küresel bir salgın.

25.11.2018 12:37

BM Kadın Birimi (UN Women) bir insan hakları ihlali olan kadına yönelik şiddete son vermek için, tüm dünyada 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nden başlayarak 10 Aralık İnsan Hakları Günü'ne kadar süren 16 Günlük Aktivizm kampanyası süresince bu konuda farkındalığı artırmayı hedefliyor.

BM Kadın Birimi’nin bu yılki kampanyasının ilham kaynağı ise karanlıkta birbirlerini kollamak için yanıp sönen ışıklarıyla etkili bir iletişim yöntemi geliştiren #ateşböcekleri oldu. Kampanya kapsamında şiddete maruz kalan kadınların yalnız olmadığını göstermek ve dayanışma içinde olmanın önemine dikkat çekmek için herkes 16 gün içinde sosyal medya hesaplarından bir ateş böceği yakmaya ve kadına yönelik şiddete karşı paylaşımda bulunmaya davet ediliyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği tarafından yürütülen ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women) her sene desteklediği Kadına Yönelik Şiddete Karşı 16 Günlük Aktivizm kampanyası, 2013 yılından bu yana “Dünyayı Turuncuya Boyayalım” sloganı altında kadına yönelik şiddetten arınmış bir dünyayı temsil eden turuncu temalı aktivitelerle gerçekleştiriliyor.

BM Kadın Birimi’nin bu yılki kampanyasının odak noktasını ise ateş böcekleri oluşturuyor. Kampanya, kadına yönelik şiddete karşı bir dayanışma hareketi yaratmak amacıyla geliştirildi. Kadına yönelik şiddetle mücadelenin sonuçsuz kalmasındaki en önemli nedenlerden birisi şiddet gören kadınların çeşitli nedenlerle suskun kalması olduğu kadar, buna şahit olanların sessiz ve kayıtsız kalarak şiddete uğrayan kadınları yalnız bırakması.

Gecenin karanlığında birbirlerini korumak ve kollamak için bir yanıp bir sönen ışıklarıyla eşsiz bir iletişim yöntemine sahip olan ateş böceklerinin yaktığı her ışık güveni simgeliyor. BM Kadın Birimi de bu kusursuz iletişim sembolüyle şiddet gören kadınların yaşadıklarına kayıtsız kalınmaması gerektiğine ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek, herkesi bir ateş böceği yakmaya davet ediyor.

#Ateşböcekleri şiddet gören kadınların yanında
BM Kadın Birimi #ateşböcekleri ile kadınlara yönelik şiddet gerçeğinin üstünün daha fazla örtülmemesi gerektiği mesajını verirken, şiddet gören ve sesini duyuramayan bir kadın tanıyan herkesi bu gidişata “dur” demek için bir ışık yakmaya ve harekete geçmeye çağırıyor. Bu kapsamda hazırlanan kampanya filmiyle şiddetin ihbar edilebileceği Alo 183 Sosyal Destek Hattı, 155 Polis İmdat, 156 Jandarma İmdat ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Aile İçi Şiddet Destek Hattı’nın (0212/0549 656 96 96) bilgileri paylaşılıyor.

Ayrıca konuya dikkat çekmek ve şiddete maruz kalan kadınların yalnız olmadıklarını göstermek amacıyla herkes, 25 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında sosyal medya hesaplarından bir ateş böceği yakmaya ve kadına yönelik şiddete karşı dayanışma göstermeye davet ediliyor. Kampanyaya destek olmak isteyenlerin #ateşböcekleri etiketiyle sosyal medya hesaplarından paylaşımda bulunup, kadına yönelik şiddete karşı sessiz ve kayıtsız kalmayacakları mesajını yaygınlaştırmaları bekleniyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Kadına yönelik şiddet bir “küresel salgın”
Vahim bir insan hakları ihlali olan kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet; cezasızlık, sessizlik, onaylama, yaftalamagibi sebeplerden dünya genelinde görünmezliğe büründü veköklü bir salgın haline geldi. Son yıllarda kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda birtakım ilerlemeler kaydedilse de tüm çabalara rağmen şiddet dünyanın her yerinde devam ediyor. Kadınlar en yakınları tarafından fiziksel, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddet görüyor, sokakta taciz ediliyor ve internette aşağılanmaya ve ısrarlı takibe maruz kalıyor. Dünyada her 3 kadından 1’inin yaşamlarının bir döneminde, çoğu kez yakını olan birinin fiziksel veya cinsel şiddetine maruz kaldığını ve bazı ülkelerde bu oranın yüzde 70’ler düzeyine çıktığını dikkate alan Dünya Sağlık Örgütü 2014 yılında kadınlara yönelik şiddeti “küresel salgın” ve bir halk sağlığı krizi olarak ilan etti. Tüm dünyada kadınlar ve kız çocukları yaygın şekilde istismar ve şiddete maruz kalırken, bu şiddete tanık olanların sessiz ve kayıtsız kalması, şiddet gören kadınların şiddet sarmalından çıkamaması ve hatta sonucunda öldürülmesine kadar giden bir süreci destekliyor.

Türkiye’de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı (2014’te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adıyla) ve Hacettepe Üniversitesi tarafından 2014 yılında yapılan “Türkiye’de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması”na göre de her 5 kadından 2’si fiziksel ya da cinsel şiddet görüyor.

UN Women Hakkında:
Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (BM Kadın Birimi-UN Women) toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına ve kadının güçlenmesine yönelik çalışan Birleşmiş Milletler kurumudur. Dünya çapında kadınların ve kız çocuklarının ihtiyaçlarının daha hızlı bir şekilde karşılanması için kurulan BM Kadın Birimi, BM üyesi ülke hükümetleri, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik yasalar, politikalar ve programların tasarlanması ve bu alandaki küresel standartların uygulanması için ortak çalışmalar yürütür. Kadınlar ve kız çocuklarının hakları için küresel düzeyde savunuculuk yapar.

Kadına yönelik şiddet sorununun çözümü için BM Kadın Birimi, sorunun kökünde yatan toplumsal cinsiyet eşitsizliğiyle mücadele edilmesi gerektiğine inanır. Kadına yönelik şiddet, kadınlarla erkekler arasında eşit olmayan güç ilişkilerinin bir sonucudur. Bu eşit olmayan güç ilişkileri erkeklerin kadınlara karşı daha üstün hissetmelerine, ayrımcılık yapmalarına ve kadınların potansiyellerini tam anlamıyla gerçekleştirememelerine yol açmaktadır. Toplumdaki her birey, özellikle de erkekler ve erkek çocukları, kadına yönelik her türlü şiddetle ve aile içi şiddetle topyekûn mücadele etmelidir. Her birimiz toplumsal cinsiyet kalıp yargılarına, zarar verici geleneksel uygulamalara ve kadına yönelik ayrımcılığa karşı mücadeleye destek olabiliriz. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi ancak toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması ile mümkün olacaktır.

Daha fazla bilgi için http://eca.unwomen.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Yorumlar | 0
üye profil