Kadıköy'ün simgesi Rexx Sineması’nda yıkım başladı

Kadıköy’ün simgelerinden Rexx Sineması’nda yıkım çalışmaları başladı. Binanın önüne metal sacların yerleştirilmesinin ardından Rexx sinemasının önünden geçen Kadıköylüler büyük hüzün yaşadı. 

Yayınlanma Tarihi: 07.12.2020 09:18
Değiştirme Tarihi: 07.12.2020 09:18
Kadıköy'ün simgesi Rexx Sineması’nda yıkım başladı

Kadıköy'de Bahariye Caddesi'nde yer alan 59 yıllık Rexx Sineması yıkılıyor. Sinemanın etrafı metal saclarla kapatılırken, inşaat çalışmaları da başladı. Sinemanın 30 yıllık işletmecisi Viron Anas, mart ayının sonunda kira bedelinin yüksek olduğunu söyleyerek masraflarını karşılayamadığı için sinemayı kapatmaya karar vermişti. Mal sahibi Rum Ortodoks Vakfı ise üç senedir kira zammı yapmadıklarını ancak binanın depreme dayanıksız olduğunu söyleyerek Rexx sinemasının yıkılarak yeniden yapılacağını doğrulamıştı.

PEKİ YERİNDE NE YÜKSELECEK? 

Rum Ortodoks Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kostandin Kiracopulu, Rexx'in yerine ne yapılacağı ile ilgili olarak, “Sinemadan çok kültür merkezine benzeyen bir kompleks yapmayı düşünüyoruz. İçinde otopark ve çok amaçlı salonlar olacak. Böyle bir projemiz var” ifadelerini kullanmıştı. 

"REXX'İN YERİ AYRIDIR"

Rexx Sineması'nın yıkımıyla ilgili konuşan yönetmen Gökçe Pehlivanoğlu, “Kadıköylü ve sinemaseverler için Rexx’in yeri ayrıdır. Gençlik yıllarımızın ana durağıdır. İstanbul Film Festivali zamanı hayatımın en güzel film keşiflerini yaptığım yerdir. Onu da kaybedersek geçmişimiz silinmiş gibi hissedeceğiz” dedi. 

Sinema yazarı Atilla Dorsay ise, “Korunması gereken eski salonları, binaları yıkmak istiyorlar. Başka çözümler bulma yoluna gitmeden hemen yıkıyorlar. Bu da büyük bir üzüntü yaratıyor. Rexx çok sevilen festivallerin vazgeçilmez bir salonuydu. İstanbul’da kalan sayılı keyifli salonlardan biriydi. Atlas Sineması’nın ardından Rexx’in de kapanması gerçekten içimizi acıtıyor” açıklamasını yaptı. 

(Hürriyet)