KADES’in kurtardığı Elif, yaşadığı kabusu anlattı

18 yaşındaki Elif Ü., uzaklaştırma kararı aldığı eski erkek arkadaşı tarafından kaçırılarak şiddet görmüştü. Genç kız, İçişleri Bakanlığı'nın KADES uygulaması sayesinde kurtarılmıştı. Elif Ü., yaşadıklarını bakın hangi sözlerle anlattı... 

Yayınlanma Tarihi: 23.03.2021 10:40
Değiştirme Tarihi: 23.03.2021 10:40
KADES’in kurtardığı Elif, yaşadığı kabusu anlattı

Lise son sınıf öğrencisi Elif Ü., erkek arkadaşı Ömer K.'dan ayrılmış ancak şahıs genç kızı şiddet uygulayıp, tehdit etmeye başlamıştı. Bunun üzerine Elif Ü. de mahkemeden uzaklaştırma kararı aldı. Ömer K., uzaklaştırma kararına rağmen önceki gün Elif Ü.’yü yolunu kesip, zorla otomobiline bindirerek kaçırdı. Elif Ü. ise cep telefonundaki KADES uygulamasından yardım istedi. İhbar üzerine harekete geçen Kütahya Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri, 06 DV 7771 plakalı aracı, 12 kilometre süren kovalamaca sonunda Osmangazi Mahallesi’nde durdurdu. Ömer K. yakalanarak gözaltına alınırken, eski erkek arkadaşının attığı yumrukla burnu kırılan genç kız, hastanede tedavi edildi.

Yaşadıklarını anlatan Elif Ü., KADES uygulaması sayesinde kurtulduğunu ve tüm kadınların gerektiğinde bu uygulamayı kullanması gerektiğini söyleid. Elif Ü., “Aylarca tehdit etti, şiddet uyguladı. Uzaklaştırma kararı aldırdım. Komiserler bana bu uygulamayı önerdi. KADES uygulamasını telefonuma indirdim. Her gün haberlerde gördüğüm böyle bir olayın başıma geleceğini bilemezdim. Can güvenliğinizin tehlikede olduğu anda bu uygulamayı kullanın” diye konuştu. 

"ZORLA ARACA BİNDİRDİ"

Olay günü evden kursa gitmek için çıktığını, bu sırada Ömer K.’nin otomobiliyle yanına geldiğini anlatan Elif Ü., “Arabanın yaklaştığını gördüm. Hemen KADES’e bastım. Sonra beni zorla araca bindirdi. ‘İki gündür senin dışarı çıkmanı gözlüyorum, arabanın içinde yatıyorum’ dedi. KADES’ten yardım istediğini görünce burnumu kırdı. Telefonumu kapattı ama KADES telefon kapatmasına rağmen sinyal göndermeye devam ediyormuş. Kovalamaca sırasında kaza yaptı, polisler beni kurtardı. Onun ne zaman dışarı çıkacağını bilmiyorum. Can güvenliğim tehlikede. Adaletin yerini bulmasını, en ağır cezayı almasını istiyorum. Siz de ‘başıma gelmez’ diye düşünmeyin. Her gün haberlerden okuyordum. Nereden tahmin edebilirdim ki. Kendiniz için olmasa bile yolda bir kadına şiddet uygulandığını gördüğünüzde de KADES’i kullanın” şeklinde konuştu.

Kadınlara başlarına ne gelirse gelsin ailelerinden korkmamalarını ve yaşadıklarını anlatmaları gerektiğini söyleyen Elif Ü., “Sakın ailenizden korkmayın. Benim ailem ne olursa olsun yanımda. Hata yapmış olabilirsiniz, ben de yaptım. Ama herkes hata yapar. Onlardan gizlemeyin. Benim sonum kötü olabilirdi. Ailem arkamda olduğu sürece biz kadınlar yaşamaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı. 

(DHA)