Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? Tam kapanma olacak mı?

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını sebebiyle vaka sayıları her geçen gün artmaya devam ederken, bir yandan da yaklaşan Ramazan ayı öncesinde yapılacak olan Kabine Toplantısı'nda alınacak kararlar merak ediliyor. Kabine Toplantısı sonrasında tam kapanma olup olmayacağını merak eden vatandaşlar, Kabine Toplantısının yapılacağı günü bekliyor. Peki, Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? Tam kapanma olacak mı?

Yayınlanma Tarihi: 12.04.2021 15:09
Değiştirme Tarihi: 12.04.2021 15:09
Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? Tam kapanma olacak mı?

Kabine Toplantısı ne zaman hangi gün yapılacak sorusunun yanıtı, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Ramazan Bayramı için ne gibi kararların alınacağını merak eden birçok işletmeci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamaları dört gözle bekliyor. Peki, Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? Tam kapanma olacak mı?

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK? 

Kabine Toplantısı 13 Nisan Salı günü yapılacak. Yarın yapılacak kabine toplantısı sonrası açıklanacak yeni kararlarla sadece ramazan değil, bayramda da kısıtlamaların sürdürülmesi bekleniyor. Hedef vaka sayılarını 10 bin bandına indirmek. Öte yandan, toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında dikkat çektiği şekilde tüm Türkiye’nin “dinlendirilmesi” formülü ele alınacak.

Bilim Kurulu’nun bugünkü, Bakanlar Kurulu’nun da yarınki toplantısı, ramazan boyunca uygulanacak yeni kararları şekillendirecek. Uygulamanın 6 ay önceki gibi sıkı kurallar ve sıkı denetim üzerine kurulması bekleniyor. Uzmanlar, ramazan nedeniyle zaten toplumsal hareketliliğin azalacağını, bu fırsatı kullanarak, vakaları baskılamanın doğru olacağını belirtiyorlar. Ramazanın ardından, bayramda da yasakların devam etmesi bekleniyor.

TAM KAPANMA OLACAK MI? 

Vaka ve ölüm sayılarının azaltılması amacıyla ramazan ayı tedbirlerini görüşecek olan Bilim Kurulu’nun bugünkü tavsiyeleri doğrultusunda yarın toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nde alınabilecek yeni önlemler değerlendirilecek.

Kabinede vaka sayılarındaki artışın nedenleri, atılması gereken yeni adımlar, aşı tedarikinde gelinen nokta, yerli aşı çalışmaları tüm yönleriyle ele alınacak. Türkiye genelindeki koronavirüs tablosuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, brifing verecek. Uzun süreden beri ilk kez pazartesi yerine salı günü toplanacak olan kabinenin en önemli gündem maddesi yine koronavirüsle mücadele ve alınabilecek yeni tedbirler olacak.

‘DİNLENDİRME’ FORMÜLÜ 

Toplantıda Ramazan Bayramı sonuna kadar tedbirlerin sıkılaştırılması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında dikkat çektiği şekilde tüm Türkiye’nin “dinlendirilmesi” formülü ele alınacak.

Kısıtlama seçenekleri şöyle:

- Hastanelerdeki doluluk oranlarının artmasına paralel olarak iftar ve sahur vakitleri başta olmak üzere hareketliliğin azaltılması, vaka sayısının düşürülmesi amacıyla önümüzdeki bir aylık dönemde “toplu ziyaretler” yasaklanacak.

SEYAHAT KISITLAMALARI 

- Özellikle Ramazan Bayramı’nda ilden ile geçişin önlenmesi amacıyla şehirlerarası seyahatlere kısıtlamaların getirilmesi, hafta sonu ve hafta içi belli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının iftar ve sahur saatleri dikkate alınarak sürelerinin değiştirilmesi gündemde olacak.

- Bununla birlikte kafe, restoran, lokanta ve AVM’lerin yemek bölümlerinin ramazan boyunca sadece paket servis şeklinde hizmet vermesi de konuşulan seçenekler arasında olacak.