Kabine toplantısı ne zaman yapılacak? Hangi konular ele alınacak?

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm ülke genelinde tedbirler sürmeye devam ediyor. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının sürdüğü şu günlerde kabine toplantısının yapılacağı zaman ve toplantıda ele alınacak olan konular vatandaşın gündeminde yer alıyor. Peki, Kabine toplantısı ne zaman yapılacak? Hangi konular ele alınacak?

Yayınlanma Tarihi: 25.01.2021 15:01
Değiştirme Tarihi: 25.01.2021 15:01
Kabine toplantısı ne zaman yapılacak? Hangi konular ele alınacak?

Kabine toplantısı ne zaman yapılacak sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce vatandaş, konuyla alakalı gündemde yaşanan gelişmeleri takip etmeye devam ediyor. Yakın zamanda yapılması beklenen kabine toplantısında koronavirüs kısıtlamaları ve aşılama sürecinin ele alınması ön görülüyor. Peki, kabine toplantısı ne zaman yapılacak? Hangi konular ele alınacak?

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kısıtlamalara yönelik kararların Kabine Toplantısı'nda değerlendirileceğini bildirmesiyle yeni kararların neler olacağı gündeme geldi. Toplantının ne zaman yapılacağı ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

KABİNE TOPLANTISI'NDA ELE ALINACAK KONULAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin sunum yapmasının beklendiği toplantıda, restoran ve kafelerle ilgili alınan kararların yeniden masaya yatırılması ön görülüyor. Henüz toplantı tarihi açıklanmadı.

NELER DEĞİŞEBİLİR?

- Salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışılıyor.

- Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.

- Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor.

- Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.

- Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüzyüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında.

- Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.