Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? Gözler normalleşmeyle ilgili alınacak kararlarda...

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını sonrası yapılan Kabine Toplantıları vatandaş için büyük önem kazandı. Kabine Toplantısı'nda birçok vatandaş alınacak olan yeni kararların ne olacağını merak ederken, tüm gözler 1 Mart tarihine çevrildi. Peki, Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak?

Yayınlanma Tarihi: 25.02.2021 09:46
Değiştirme Tarihi: 25.02.2021 09:46
Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? Gözler normalleşmeyle ilgili alınacak kararlarda...

Kabine Toplantısı'nın ne zaman yapılacağı, son yapılan toplantı sonrasında iyice merak edilmeye başladı. Yapılan son toplantı sonrası gelen açıklamalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca, normalleşme sinyallerini vermişti. Peki, Kabine Toplantısı ne zaman yapılacak? İşte detaylar.

KABİNE TOPLANTISI NE ZAMAN?

Kabine Toplantısı'nın tarihi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Kritik toplantı genellikle hafta ortasında doğru gerçekleşiyor. Yapılması ön görülen toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Millete Sesleniş konuşması gerçekleştirmesi bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN YAPTIĞI SON AÇIKLAMALAR

17 Şubat tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme takvimine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İllerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz." dedi. Erdoğan, Kovid-19 salgınının seyrine göre tedbiri elden bırakmayacak şekilde normalleşme adımlarının atılacağını bildirdi.

NORMALLEŞME BAŞLIYOR

Asıl önem verdikleri yerli aşı geliştirme çalışmalarını da yakından takip ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek riskli' olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan esnafı rahatlatacak adımların da atılacağını belirterek, "Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır." dedi.

Halen uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerin durumunun da illerdeki vaka sayısına göre değerlendirileceğine işaret eden Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

"Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. Türkiye, bu küresel salgın krizini gerçekten başarıyla yürütmüş bir ülkedir. Biraz daha sabrederek, biraz daha fedakarlık yaparak, bu musibeti tehdit olmaktan çıkartabilecek bir yerde duruyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının sonunda tüm vatandaşlardan yürütülen çalışmalara destek olmasını istedi.