O isimden şok iddia! Merkel...

O isimden şok iddia! Merkel...
Yayınlanma Tarihi: 18.07.2015 19:52 | Değiştirme Tarihi: 18.07.2015 19:52

Wikileaks kurucusu Julian Assange, ABD istihbaratının Almanya Başbakanı Angela Merkel'i dinlediğini gösteren bilgi ve belgeleri Alman makamlarının talep etmesi durumunda paylaşabileceğini söyledi.

Assange, Alman haftalık Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, ABD  Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) dinleme faaliyetleri konusunda, Alman  parlamentosu kurulan araştırma komisyonuna yardımcı olmak istediğini, tanıklık  yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

ABD'ye iade edilme tehlikesi nedeniyle 2012 yılından bu yana sığındığı  Londra'daki EkvadorBüyükelçiliği'nden dışarı çıkamayan Assange, "Eğer Alman  milletvekillerinin bir tanığa ihtiyacı varsa, buraya gelip bana sorularını  yöneltmelerinden memnun olurum" dedi.

NSA'nın Almanya Başbakanı Merkel ve üst düzey siyasetçileri uzun  yıllar boyunca dinlediğini, özellikle de Almanya'nın ekonomi politikaları  hakkında bilgi almaya çalıştığını öne süren Assange, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Elimizde Alman siyasetçilerin, özellikle de başbakan ve dışişleri  bakanının dinlendiği gösteren belgeler var. Bunlar arasında, bir süre önce  yayımladığımız, Merkel'in yakın çevresindeki 56 üst düzey kişinin telefonlarının  bulunduğu liste de bulunuyor. Kaynaklarımızı açıklayamayız, ama bu belgelerin  gerçek olduğunu gösteren nedenleri onlara anlatabiliriz."

 Internette yayımladıkları listede dinlenen cep telefonu numaralarını  açık bir şekilde vermediklerini, ancak soruşturma komisyonuna listenin asıl  halini gösterebileceklerini ifade eden Assange, şunları kaydetti:

"Elimizdeki Alman siyasetçilere ve üst düzey yöneticilere ait 125  kişilik telefon listesin hukuki açıdan büyük önem taşıyor. Almanya'da federal  başsavcılık daha önce dinlemeler hakkında soruşturma açmış ancak daha sonra  bunların gerçek olup olmadığını hukuki olarak kanıtlayamayacağını söyleyerek  soruşturmayı kapatmıştı. Listenin yanı sıra dinlemeler kullanılarak hazırlanmış  değerlendirme raporlarını da yayımladık. Bunlar da Merkel ve diğerleri arasındaki  telefon görüşmelerinin dinlenmesi, buradan veriler elde edilmesiyle hazırlanmış."

Wikileaks internet sitesi tarafından Temmuz başında yayımlanan dinleme  listesinde, BaşbakanAngela Merkel'in büro ve cep telefonlarının yanı sıra,  istihbarat servislerinden sorumlu bakan Peter Altmaier ile selefi Ronald Pofalla,  istihbarat servislerinin koordinasyonundan sorumlu Müsteşar Klaus-Dieter Fritsche  ve Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Volker  Kauder'in telefon numaraları bulunuyordu.

 Wikileaks'in açıkladığı son belgeler Alman kamuoyunda tepkilere yol  açmış, istihbarat servislerinden sorumlu bakan Peter Altmaier 2 Temmuz'da ABD'nin  Berlin Büyükelçisi John B.Emerson Başbakanlığa çağırarak açıklama talep etmişti.