Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Jolie’ye özenen göğsünü aldırıyor!

Jolie’ye özenen göğsünü aldırıyor!

Angelina Jolie’nin genlerine tespit edilen kanser ihtimali nedeniyle iki göğsünü aldırmasının ardından Türkiye'de bu operasyonu geçiren kadın sayısı endişe verici boyutlara ulaştı.

23.02.2014 04:49

Göğüs kanseri mide delinmesi, apandisit patlaması, kalp krizi gibi, görür görmez tedaviye başlanması gereken bir hastalık olmadığını belirten uzmanlar gittikçe artan iki göğüs alma operasyonuna karşı kadınları uyardı. Uludağ Üniversitesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. İsmet Taşdelen, "Angelina Jolie, genlerinde mutasyonu tespit ettirerek iki göğsünü aldırdı. Bu olay, 10 kadından 1’inde görülüyor. Ülkemizde bu olaydan sonra maalesef iki göğsünü aldıran kadın hasta sayısı arttı. Bu olay ABD'de olsa, doktorun lisansı elinden alınır" dedi.

Haber ile ilgili metin girin!.KEMOTERAPİYLE KURTULUNABİLİRProf. Dr. Taşdelen, göğüs kanseri şüphesi ile gelen kadınlara önce 35 yaş üzerinde ise mamografi, ultrason, daha genç ise göğüs MR'ı çekilmesi gerektiğini kaydetti. Hastalığın muhtemel durumunun incelenerek biopsi yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Taşdelen, “Planlama yapmadan bu iş yapılırsa yanlış müdahaleler olabilir. Göğüs kanserinde bir gün dahi gecikmeyeceksin diyerek kemoterapi gibi alternatif tedavileri göz ardı edilmemeli. Hasta kemoterapiye cevap verirse, tümör ufalarak göğüs kurtarılabilir. Zaten tedaviye yanıt gelmezse genel cerraha yönlendirilir" dedi. 
Yorumlar | 0
üye profil