"Esad acımasız bir diktatör"

'Esad acımasız bir diktatör'
Yayınlanma Tarihi: 17.10.2015 21:24 | Değiştirme Tarihi: 17.10.2015 21:24

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de Beşar Esad'ın kendi halkına karşı gaz bombası kullanan acımasız bir diktatör olduğunu söyledi.

İtalya'da EXPO Milano Fuarını ziyareti sırasında konuşan Kerry, Suriye'de yaşananlar için, "Suriye'deki iç savaşın hemen öncesinde ülkede yaşanılan kuraklık bir tesadüf değil. Hayır, size bu ülkedeki sorunun kuraklıktan ya da bir iklim değişikliğinden kaynaklandığını söylemek istemiyorum ama oradaki acımasız diktatör, kendi halkına karşı gaz kullanarak işkence yaptı ve onları bombaladı. Ülkedeki bu durumun ardından kuraklık da iyice arttı" ifadelerini kullandı.

Kerry, ABD yönetiminin IŞİD ile mücadelesinin Esad rejimine yönelik herhangi bir taviz olmadan süreceğini de belirtti. Avrupa'daki sığınmacı krizine dikkati çekip, daha büyük göçlere karşı uyarıda bulunan ABD Dışişleri Bakanı, "Avrupa, sığınmacı krizinin tam ortasında. Dünya bu temayla yüzleşmeli. İklim değişikliği ve kuraklıktan dolayı kitleler halinde göçle karşılaşıldığında bugünkü göç hiçbir şey" dedi.

Kerry, bunu önlemek için ise iklim değişikliğine yönelik sistemlerin adapte edilmesi, sürdürülebilir bir şekilde tarımsal üretimi arttırılması ve sera gazlarının salımını azaltması gibi 3 başlıkta sıraladığı konularda birlikte çalışılması gerektiğini dile getirdi.

"Gezegeni beslemek, yaşam için enerji" temasıyla hayata geçirilen EXPO Milano'da dünya genelindeki açlık sıkıntısına da atıfta bulunan John Kerry, "Her 9 kişiden 1'inin her sabah açlıkla uyandığını düşünün. Çocuk ölümlerinin yarısı gıda eksikliğinden kaynaklanıyor. 8 bin çocuk yeterli gıdaya ulaşamıyor. Gıda üretimini arttırmalıyız. 2050 ihtiyaçlarını karşılayabilmemiz için yüzde 60 oranında üretim artışı olmalı. Sahip olduğumuz gıdayı iyi yönetmeliyiz. Milyonlarca insanı düşünün. Biz biraz daha akıllı olabilseydik, onlar daha fazla yiyor olurdu" diye konuştu.

Paris'te Aralık ayında yapılacak iklim değişikliği konferansına dikkati çeken Bakan Kerry, "Vatandaşlarınıza, Paris anlaşmasının ne kadar önemli olduğunu anlatın. ABD, bu konuda herkes ile çalışmaya uygun. Çünkü bu konuda fazla bir seçenek yok. İklim değişikliği, bizim çağımızın önceliği durumunda" dedi.

EXPO Milano ziyaretindeki konuşmasına İtalyanca başlayan Kerry, İtalya ile ABD arasındaki ilişkilerin hiçbir dönemde olmadığı kadar sıkı olduğunu vurguladı. İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni de basın toplantısında, İtalya-ABD ilişkilerinin İtalya için her zaman öncelikli olduğunu belirterek, "Biz, 14 yıldır Afganistan'da birlikte çalışıyoruz" dedi.

Gentiloni, "İtalya, Libya'da ulusal hükümetin kurulması açısından bir liderlik rolü üstlenmeye hazır" diyerek, Libya'da kurulması muhtemel hükümete destek vereceklerine dikkat çekti.

Konuşmaların ardından iki dışişleri bakanı, EXPO Milano Fuarını gezdi.