Joe Biden yönetiminden önemli adım: 20 dolarlık banknotların üzerindeki resim değişiyor

Geçtiğimiz günlerde yeminin gerçekleştirerek ABD'nin yeni başkanı olan Joe Biden ve yönetiminden önemli bir adım geldi. 20 dolarlık kağıt banknotların üzerinde yer alan ABD'nin 7. başkanı Andrew Jackson'un yerine siyahi aktivist ve hemşire Harriet Tubman'ın konulması planlanıyor. Andrew Jackson, kölelik yanlısı olarak biliniyordu.

Yayınlanma Tarihi: 26.01.2021 12:40
Değiştirme Tarihi: 26.01.2021 12:40
Joe Biden yönetiminden önemli adım: 20 dolarlık banknotların üzerindeki resim değişiyor

20 dolarlık kağıt banknotların tasımı değişiyor. Kullanımda olan 20 dolarlık banknotlarda ABD'nin 7. başkanı Andrew Jackson yer alırken, onun yerine Afro Amerikan aktivist Harriet Tabman'ın konulması düşünülüyor

Konuyla ilgili açıklama ise Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki'den geldi. Psaki, 'ülkenin parasının ülke tarihi ve çeşitliliğini yansıtması önemlidir' derken, Harriet Tubman'ın yeni 20 dolarlık banknotlarda yer alacağını söyledi.

Tabman,  ABD'de 19’uncu yüzyılda köleliğe karşı ve ırklar arası eşit haklar sosyal reformu için savaşan bir aktivist olarak tanınıyor. 

İLK OLARAK OBAMA ZAMANINDA GÜNDEME GELMİŞTİ

ABD’nin 20 dolarlık banknotunun yeniden tasarlanma teklifi, ilk olarak eski başkan Barack Obama yönetimi tarafından ortaya atıldı ve daha sonra Trump yönetimi sırasında teklifin ertelendi.

Biden yönetimi, konuyu yeniden gündeme getirdi. Beyaz Saray basını sekreter Jen Psaki dün basına yaptığı açıklamada , "Banknotlarımızın, paramızın ülkemizin tarihini ve çeşitliliğini yansıtması önemlidir, Harriet Tubman'ın yeni 20 dolarlık banknotu süsleyen imajı kesinlikle bunu yansıtacaktır” dedi. 

Hali hazırda 20 dolarlık banknotta ABD’nin yedinci başkanı Andrew Jackson yer alıyor.

New York Times'ta yer alan habere göre, siyahi aktivist Tubman'ın 20 dolarlık banknotun yüzü olarak Andrew Jackson'ın yerini alması kararı, 2016 yılında Obama döneminde döneminde Hazine Bakanı Jacob Lew tarafından duyuruldu.

Ancak yeni Başkan Donald J.Trump bu fikre karşı çıktı ve Lew'in yerine gelen bakan Steven Mnuchin, paraya yeni güvenlik özellikleri eklemenin daha acil bir öncelik olduğunu savunarak çalışmayı durdurdu.