Japonya'da OHAL Mayıs sonuna kadar uzayacak

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Japonya flaş bir karar aldı. Gelen son dakika bilgilerine göre; koronavirüsün yayılımını engellemek amacıyla ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal (OHAL) uygulamaları 31 Mayıs’a kadar uzatılacak.

Yayınlanma Tarihi: 04.05.2020 11:01
Değiştirme Tarihi: 04.05.2020 11:01
Japonya'da OHAL Mayıs sonuna kadar uzayacak

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra dünyaya yayılan koronavirüs salgınına ilişkin alınan tedbirler kapsamında Japonya'dan yeni bir hamle geldi. Japonya'da hükümet koronavirüs (Covid-19) kapsamında ülke genelinde uygulanan olağanüstü hal (OHAL) uygulamalarını 31 Mayıs’a kadar uzatmayı planlıyor.

Küresel tehdit haline gelen koronavirüs bçir çok ülkede etkisini sürdürmeye devam ederken, Japonya'da hükümet salgına ilişkin kritik bir karar aldı. Japonya’da hükümet yetkilileri koronavirüs önlemleri kapsamında alınan OHAL kararının 31 Mayıs’a kadar uzatılacağını ifade ederken başka bir üst düzey yetkili, hükümetin nispeten yüksek sayıda vaka olan bölgelerde dahi parkların, müzelerin, kütüphanelerin ve diğer bazı kamu tesislerinin yeniden açılmasına izin vermeyi planladığını söyledi.

OHAL DETAYLARINI BAŞBAKAN ABE AÇIKLAYACAK 

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin kararı bugün açıklaması bekleniyor. Japonya hükümeti, 7 Nisan’da Tokyo, Chiba, Kanagawa, Saitama, Osaka, Hyogo ve Fukuoka’da bir ay süreyle OHAL ilan etmiş ardından sonra bu yasak tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletilmişti.

DHA

Etiketler: japonya - koronavirüs - OHAL