Jandarma 10 bin sözleşmeli komando alacak!

Jandarma 10 bin sözleşmeli komando alacak!

Yeni düzenlemeyle İçişleri Bakanlığı’na bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı, 10 bin sözleşmeli personel alacağını duyurdu.

Yapılan açıklamada alınacak personel arasında komando, emniyet görevlisi ve hafif silah teknisyenlerin de olacağı belirtilirken, ilana 2013’ten sonra askerlik görevini bitirmiş olanlar ve halen silah altında olanlar başvurabilecek.

Öte yadan komando kadrosuna başvuruda bulunacakların sağlık kurulundan ‘komando olur’ raporu alması gerekiyor.

15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında yürütülen  FETÖ’ye operasyonlar kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’nde yeniden düzenlemeye gidilmiş ve pek çok personelin görevine son verilerek, TSK bağlı kuvvet komutanlıklarından bir olarak sayılan Jandarma Genel Komutanlığı İçişleri Bakanlığı emrine girmişti.

Şimdi ise personel açığını kapatmak için düğmeye basıldı. Jandarma Genel Komutanlığı, sözleşmeli 10 bin askeri personel alınacağını açıkladı. Bu 10 bin personel komando, emniyet ve lojistik alanlarında görevlendirilecek. Askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış ya da halen silah altında olup da 2017’nin Ocak ayına kadar terhis olabilecek erbaş ve erler başvurabilecek.

Sözleşmeli komandoluğa talip olmak için aranan en önemli şart ise, sağlık kurulundan ‘komando olur’ raporu almak. Jandarma Genel Komutanlığı sadece komando değil asayişi sağlayacak yine sözleşmeli personel alımı da yapacak. Bu alan için de genel şartlara uyuyor olmak yeterli. Jandarma Genel Komutanlığı’nın aradığı personel arasında hafif silah teknisyeni, oto tamircisi, oto elektrikçisi, kaportacı, kaynakçı, aşçı, beyaz eşya tamircisi de var.

Bu alanlara başvurmak için de; adayların askerlik görevini ilgili alanlarda yapmış olması ya da yine ilgili alandaki meslek lisesinden, üniversiteden, meslek yüksekokulundan mezun olmak yeterli. Örneğin, hafif silah teknisyenliği için başvuracak adayların, meslek liselerinin elektrik, elektronik, endüstriyel elektronik, endüstriyel otomasyon, iş makineleri bakım ve onarımı bölümlerinden, üniversitelerin de makine mühendisliği, makine ve imalat mühendisliği, otomotiv mühendisliği bölümlerinden mezunu olması gerekiyor. Ya da meslek eğitim merkezlerinde yine bu alanlarda çıraklık, kalfalık, ustalık veya usta öğretici belgesine sahip, en az lise ve dengi okul mezunu olmak yeterli.

Başvuru şartları neler?

- En az lise ve dengi okul mezunu veya yurtdışındaki dengi okul mezunu olmak.

- 25 yaşını bitirmemiş olmak.

- Sözleşmeli erbaş ve erlerden en üz 3 yıl görev yapmış ve 29 yaşını bitirmemiş olmak.

- Terhisinin üzerinde 3 yıldan fazla süre geçmemiş olmak.

- Komando olacaklar için, ‘komando uzman erbaş olur’ veya ‘uzman erbaş olur’ kayıtlı sağlık raporu almış olmak.

- En az 164 cm boyunda olmak.

- TSK’dan daha önce subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş veya sözleşmeli erbaş ve er olarak istihdam edilmemiş ve askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak.

- Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görüşünü kusursuz olmak.

- Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Başvurular ise 5 Eylül’de başlayacak ve 7 Ekim’de son bulacak. Adaylar, Jandarma Genel Komutanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapılacak.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın Personel Alımı Yapacağı Alanlar

- Komando

- Asayiş

- Hafif silah teknisyeni

- Oto tamircisi

- Oto elektrikçisi

- Elektrikçi

- Kaportacı

- Kaynakçı

- Jeneratörcü

- Elektrikli motor tamircisi

- Optik, elektro optik teknisyeni

- Beyaz eşya tamircisi

- Aşçı

- Sıhhi tesisatçı

Görüntülenme : 1987 Güncelleme Tarihi: 11/09/2016 13:15:56
Yayınlanma Tarihi: 11/09/2016 13:15:45

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin