Jack Dorsey kimdir, kaç yaşında? İstifa eden Twitter CEO’su Jack Dorsey hakkındaki bilgiler

Twitter’in kurucularından biri olan Jack Dorsey, istifa ettiğini açıkladı. "35 Yaş Altındaki En Yenilikçi 35 Kişiden Biri" ödülünü kazanan Jack Dorsey, Twitter hesabından 16 yıl sonra ayrılma kararını aldığı söyledi. Peki, Jack Dorsey kimdir, kaç yaşında?

Yayınlanma Tarihi: 29.11.2021 19:51
Değiştirme Tarihi: 29.11.2021 19:51
Jack Dorsey kimdir, kaç yaşında? İstifa eden Twitter CEO’su Jack Dorsey hakkındaki bilgiler

Jack Dorsey, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan Twitter’ın kurucularından birisi. MIT eğitimi yarıda bırakan, 14 yaşındaki iken ilk yazılım programını üreten ünlü isim, istifa mektubunu Twitter hesabından yayınladı. İşte Twitter CEO’su Jack Dorsey hakkındaki bilgiler…

JACK DORSEY KİMDİR?

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde Amerika'nın Missouri eyaletinde dünyaya geldi. Orta öğrenimini Bishop Dubourg Lisesinde tamamlayan Jack Dorsey, yazılımla ilgilenmeye bu genç yaşlarında başladı. Henüz 14 yaşındayken oluşturduğu bazı yazılımlar hala birçok taksi şirketi tarafından kullanılmaktadır. Bir süre Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nde okudu fakat yarıda bırakarak New York Üniversitesi'ne gitmeye karar verdi. Kısa bir süre sonra New York Üniversitesi'ni de terk etti.

Jack Dorsey, 21 Mart 2006 tarihinde Dünya'da en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Twitter'i kurdu. İlk kurulduğu andan itibaren büyük yankı uyandıran Twitter, Google tarafından satın alınmak istendi fakat Jack Dorsey Twitter'ı satmak istemedi. Google, 2.5 milyar dolarlık 2. bir teklifte bulunmuş ve Jack Dorsey "Bu teklif bana göre bir hakarettir, siz böyle küçük bir paraya Twitter'ı almayı mı düşünüyorsunuz?" diyerek teklifi reddetmiştir.

Twitter'da büyük bir başarı elde eden Jack Dorsey, bunun ardından Square adlı bir sistem kurdu. Jack Dorsey'in kurduğu bu sistem aracılığıyla herhangi bir banka hesabı açmadan çiçekçi, kuaför gibi küçük işletmelerle iletişime geçebilir ve sipariş hattından faydalanabilirsiniz

Genç yaşta elde ettiği bu başarılarından dolayı 2008 yılında Techonology Review'de "35 Yaş Altındaki En Yenilikçi 35 Kişiden Biri" ödülünü almaya hak kazandı.

2017 verilerine göre başarılı girişimci Jack Dorsey'in serveti 2.8 milyar dolardır. İlk çıktığı zamanlardaki popülaritesini kaybetmeye başlasa da Twitter hala dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri.

İlgili Sayfalar: Playlist