İznik'te hurdacının bulup antikacıya getirdiği çan şaşırttı: Üzerindeki yazı dikkat çekti!

Bursa'nın İznik ilçesinde Ayasofya Kilisesi'ne ait olduğu öne sürülen 2 bin yıllık çan, hurdacı tarafından bulunup antikacıya verildi. İncelenmek üzere İznik Müze Müdürlüğü ekipleri tarafından alınan tarihi çanın üzerinde desenler ve 'Hagia Ayasofya' yazısı dikkat çekti. 

Yayınlanma Tarihi: 26.10.2020 11:00
Değiştirme Tarihi: 26.10.2020 11:00
İznik'te hurdacının bulup antikacıya getirdiği çan şaşırttı: Üzerindeki yazı dikkat çekti!

Bursa İznik'te bir hurdacı, tarihi niteliği olduğunu düşündüğü çanı antikacı Hakan Turan'a getirdi. Çanı zımparalayan Turan, büyük bir şaşkınlık yaşadı. Çanın üzerindeki desenlerin ortaya çıkmasıyla okunan 'Hagia Ayasofya' yazısı, çanın 2 bin yıl önce Ayasofya Kilisesi'ne ait olduğu ihtimalini güçlendirdi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Turan, durumu İznik Müze Müdürlüğü’ne bildirdi. Üzerindeki resmin ‘Nikaia’ olduğu tahmin edilen çan, incelenmek üzere ekiplerce antikacıdan alındı. Makedonya Kralı Büyük İskender’in kumandanlarından General Lysimakhos'un, M.Ö. 301’de General Antigonius’u mağlup ederek 'Antigonia' olan şehrin adını, eşi Nikaia’nın ismiyle değiştirdiği biliniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hakan Turan, ufak bir zımparalama ve temizleme işleminden sonra büyük bir şok yaşadığını ifade etti. Çanın üzerinde Hagia Ayasofya ve haç işaretlerinin yer aldığını söyleyen Turan, 'Hatta Nikaia’nın resmi mevcut. Bu eserin müzeye gitmesi gerektiğini düşündüm. Tarihi eserlerin korunmasında oldukça hassas olduğumu düşünüyorum. Bu yüzden müzeye teslim ettim” dedi.