İzmir’de bayram namazı saat kaçta? Diyanet 2021 İzmir Kurban Bayramı namaz saati

İzmir’de bayram namazı saat kaçta kılınacak araştırılıyor. Yarın, 20 Temmuz Salı sabahı Kurban bayramı namazı büyük coşkuyla tüm dünyada eda edilecek. Bayram namazı öncesinde camilerde hazırlıklar yapıldı. Peki, İzmir’de bayram namazı vakti nedir? Bayram namazı nasıl kılınır? İşte diyanetin verilerine göre İzmir Kurban Bayramı namazı saati 2021…

Yayınlanma Tarihi: 19.07.2021 18:24
Değiştirme Tarihi: 19.07.2021 18:35
İzmir’de bayram namazı saat kaçta? Diyanet 2021 İzmir Kurban Bayramı namaz saati

Kurban bayramı namazı saat kaçta bayram arifesinde en çok araştırılan konu. Vatandaşlar, yarın sabah kılınacak bayram namazı saatini kaçırmak istemiyor. ve Kurban bayram namazı saati araştırması yapıyor. Diyanet tarafından 2021 Kurban bayramı namaz saati il il olarak açıklandı. Peki, İzmir’de bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte Diyanete göre İzmir Kurban Bayram namazı saati…

 İZMİR’DE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

Bayram namazı saati, güneşin doğuşundan yaklaşık 30-40 dakika sonra olarak ifade edilir. Bu vakit için güneşin ufuktan bir mızrak boyu kadar yükselmesi olarak tabir edilir. Diyanete göre İzmir’de Kurban Bayramı namazı 06.36’da kılınacak.

BAYRAM NAMAZI NEDİR? BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı'nın ilk günü güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır.

Bayram namazına, Allahuekber "Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan (Ramazan veya Kurban) Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama." denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve "Sübhaneke" duasını okunur . Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp "Allâhu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ve âyetleri dinler. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılır.

Ardından 2. rek'âta kalkılıp, eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp "Allahu Ekber" diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılarak namaz bitirilir.

Sonra, imam minbere çıkarak "Bayram hutbesi" ni okur. Sonra, dua edilir.

Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için "iki salla bir bağla üç salla bir yat" şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

TEŞRİK TEKBÎRİ

Bayram günü okunan tekbîr'e "Teşrik Tekbîri" denir.

"Allahû Ekber, Allahû Ekber; lâ ilâhe İllAllahu v'Allâhu Ekber, Allâhu Ekber ve lillâhî-l-hamd."

Kurban Bayramı'nda, Arefe günü Sabah namazından başlamak üzere, Bayram'ın 4. günü İkindi namazına kadar (İkindi de dahil) her farz namazın sonunda bir defa Teşrik Tekbîri" okunması vâcib'dir.