İzmir’de avukat Abdi Yaşar, sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal edenler için önemli açıklamalarda bulundu

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için alınan tedbirler devam ediyor. Zaman zaman koronavirüs tedbirlerini ihlale yönelik olaylar yaşanıyor. İzmir’de avukat Abdi Yaşar, sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal edenler hakkında açıklamalarda bulundu. Yaşar; "Kuralları ihlal edenlerin hakkında haciz ve icra işlemlerinin uygulanabilecek" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 30.04.2020 09:11
Değiştirme Tarihi: 30.04.2020 09:11
İzmir’de avukat Abdi Yaşar, sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal edenler için önemli açıklamalarda bulundu

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele ülkemizde devam ediyor. Salgının yayılımını önlemek adına bir takım kısıtlamalar getiriliyor. 

İzmir’de avukat Abdi Yaşar, Covid 19 testi pozitif çıkmasına rağmen hastanelerden kaçanların TCK'nın 195'inci maddesi gereği 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanabileceklerini söyledi. Avukat Yaşar, sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal edenler hakkında ise cezayı ödememeleri halinde haciz ve icra işlemlerinin uygulanabileceğini söyledi. 

​Koronavirüs salgınıyla mücadelede ilk olarak 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altı olanlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Ardından da belli zamanlarda 30 büyükşehir ve Zonguldak'ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başlandı. Yasağı ihlal edenlere güvenlik güçlerince idari ve adli para cezası kesilirken, avukat Abdi Yaşar para cezasını ödemeyenlerin icra ile karşı karşıya kalabileceğini bildirdi. Avukat Yaşar, "Yasağı ihlal eden vatandaşlar, 3 bin 150 lira para cezasına çarptırılıyor. Cezanın ödenmemesi durumunda haklarında haciz ve icra işlemleri başlatılabilir. Banka hesaplarına bloke, taşınmazlara haciz konulabilir ve bankalarda mevduatları varsa, para cezaları buradan tahsil edilebilir" diye konuştu.

KARANTİNADAN KAÇANLAR DİKKAT

Yasakları ihlal edenlere idari işlemin yanı sıra adli işlem uygulanmasının da mümkün olduğunu söyleyen Yaşar, özellikle hastanelerden kaçan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Yaşar, "Koronavirüs testinin pozitif çıktığı hastanelerce kanıtlanan kişi, bunu ihlal edip insanların arasına karışıyorsa veya karantina bölgesindeki kişiler valilikler tarafından alınan karara uymazsa TCK'nın 195'inci maddesinden yargılanıp 2 aydan 1 yıla kadar ceza alabilirler. Örneğin yurt dışından gelen ve testleri pozitif çıkan vatandaşlar ve testi pozitif olup hastanede karantinada bulunanlar, kaçmak isterlerse bu maddenin kendilerine uygulanması gerekiyor" şeklinde konuştu.

DHA