İzmir Valisi Köşger'den korkutan 'koronavirüs' açıklaması! 'Vaka sayıları maalesef...'

Koronavirüs salgınıyla ilgili son gelişmeler gelmeye devam ediyor. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, koronavirüs önlemleri nedeniyle yanındaki heyetle birlikte esnaflara denetim gerçekleştirdi. Denetimler sonrası açıklamada bulunan Vali Köşger, "İzmir için durum çok vahim olmamakla birlikte 1 ay öncesine göre daha kötü durumdayız" ifadelerine yer verdi.

Yayınlanma Tarihi: 11.08.2020 11:57
Değiştirme Tarihi: 11.08.2020 11:57
İzmir Valisi Köşger'den korkutan 'koronavirüs' açıklaması! 'Vaka sayıları maalesef...'

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, koronavirüs tedbirleri kapsamında İzmir'in birçok bölgesinde yanındaki heyetle birlikte denetim gerçekleştirdi. Denetimlerin ardından İzmir'deki son durumla ilgili açıklama yapan Vali Köşger, "Vaka sayıları maalesef hem ülkemizde hem de dünyada artma trendine girdi. İzmir'de de artış trendi olduğunu görüyoruz. İzmir için durum çok vahim olmamakla birlikte 1 ay öncesine göre daha kötü durumdayız" dedi.

'İSTATİSTİKLER DAHA KÖTÜYE GİDİYOR'

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Köşger, koronavirüse karşı henüz aşı geliştirilemediğini hatırlatıp, "Bunu önlemenin tek yolu, 3-4 kurala riayet etmektir. Bunlar; maske, mesafe, hijyen kuralları, bir işletmenin kapasitesi üzerinde kimseyi almaması ve takdim ettikleri ürünleri hijyen kuralları içinde sunmasıdır. Vaka sayıları maalesef hem ülkemizde hem de dünyada artma trendine girdi. İzmir'de de bir artış trendi olduğunu görüyoruz. İzmir için durum çok vahim olmamakla birlikte 1 ay öncesine göre daha kötü durumdayız. Rakamlar, istatistikler daha kötüye gidiyor. Bu aşamada durumu sıkı kontrol etmez ve kurallara uymazsak tekrar yaygınlaşma riski ortaya çıkabilir ve daha ağır yaptırımlar gerekebilir. Bu denetimleri yapmamız lazım ki farkındalık oluşsun. Vatandaşlarımızın da bu kurallara riayet etmesi gerekir. Çok hızlı normalize olmaya başladı her şey. Halbuki yeni normal, diye bir şey söylendi ve buna uymamız lazım. Evet, hayatımızı devam ettireceğiz, gündelik hayatımızı yaşayacağız, ekonomi çalışacak, çarklar dönecek, insanlar işine gücüne gidecek hatta insanlar plajına, sporuna da gidecek ancak bunları yeni normaldeki kurallara riayet ederek yapacaklar" dedi.

DHA