İzmir'deki depremlerden sonra Hasan Sözbilir uyardı! "Bölgede deprem fırtınası"

İzmir Seferihisar açıklarında meydana gelen iki depremin ardından Prof. Dr. Hasan Sözbilir, açıklama yaptı. 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgede deprem fırtınası yaşandığını belirten Sözbilir, "Büyük deprem yaşandığı için ana şokun altında depremler olabilir" diye konuştu. 

Yayınlanma Tarihi: 21.01.2021 13:58
Değiştirme Tarihi: 21.01.2021 13:58
İzmir'deki depremlerden sonra Hasan Sözbilir uyardı! 'Bölgede deprem fırtınası'

Bugün saat 02.37'de, merkez üssü Seferihisar açıkları olan 4.5 büyüklüğünde deprem oldu. Söz konusu depremi DAUM Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir değerlendirdi. Sözbilir, "30 Ekim'den beri bu bölgede, 5 binin üzerinde deprem oldu. Özellikle Samos'un kuzeyindeki bölgede. Samos'un doğusu ve batısı ile Gümüldür'de artçılar gerçekleşti. Deprem odakmekanizma sonuçları, bu artçı depremlerin bir kısmının başka faylardan kaynaklandığını ortaya çıkarıyor aslında. Dünkü deprem ise, fayların kesişim noktasında gerçekleşiyor. Burada daha önce meydana gelen depremleri de değerlendirdiğimizde, iki fayın birbirini tetiklediği anlamına geliyor. Bu bölgede iki farklı fay türünün birlikte çalıştığını gösteriyor. Dolayısıyla bölgede deprem fırtınası şeklinde sarsıntıların devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu durumda biraz daha depremler şiddetini hissettirecek şekilde devam edecek. Çünkü bölgede çok sayıda fay var. Dolayısıyla etkilenmeyen bu fayların devreye girmesi, sarsıntıların süreceği anlamına geliyor" dedi. 

"ANA ŞOKUN ALTINDA DEPREMLER OLABİLİR"

Son 24 saatte bölgede 3'ten büyük 7-8 depremin olduğunu kaydeden Sözbilir, bölgedeki deprem hareketliliğinin süreceğini belirterek, "Normal şartlarda o bölgede artçı deprem dağılımının etkisini düşündüğünüzde, 1 yıla yakın deprem aktivitesi sürebilir. Bölgede 6.8 büyüklüğünde depremler oldu. Büyük deprem yaşandığı için ana şokun altında depremler olabilir. Tarihsel dönem depremlerine baktığımızda 1800'lü yılların sonuna doğru 6.2, 6.6, 6.8'lik depremler gerçekleşmiş burada. Ana şok gerçekleşmiş. Artçı şoklar kapsamında tekrardan büyük bir depremin gerçekleşmesi beklenmez" açıklamasını yaptı. 

(DHA)