İzmir'deki depremden 33 saat sonra mucize kurtuluş: 70 yaşındaki Ahmet Çitim enkazdan sağ çıkarıldı

Son dakika haberine göre, İzmir'de depreminde yıkılan binalardan Rıza Bey apartmanında, depremden 33 saat sonra mucize bir kurtuluş yaşandı. Enkaz altında kalan 70 yaşındaki Ahmet Çitim, ekipler tarafından kurtarıldı. Ahmet Çitim'i enkaz altından çıkaran ekip ise 'mutluluktan kendimizi kaybettik' ifadelerini kullandı. 

Yayınlanma Tarihi: 01.11.2020 10:02
Değiştirme Tarihi: 01.11.2020 10:02

İzmir'de meydana gelen 6.6'lık deprem sonrası kurtarma çalışmaları halen sürerken, Rıza Bey Apartmanı enkazından mucize bir kurtuluş yaşandı. Depremden yaklaşık 33 saat sonra, saat 00.38 sıralarında bir kişi daha canlı olarak kurtarıldı. 

70 yaşındaki Ahmet Çitim, enkazdan 33 saat sonra çıkarılırken, ilk müdahalesinin ardından hastaneye kaldırıldı. Sağlık Bakan Fahrettin Koca ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ da Çitim'in kurtarıldığı Rıza Bey apartmanının enkazının bulunduğu alana geldi. Koca ve Dağ, burada çalışmalarını aralıksız sürdüren arama kurtarma ekipleri ile görüşüp, tebrik etti. 

"MUTLULUKTAN KENDİMİZİ KAYBETTİK"

​Bursa UMKE Tim Lideri Ali Faruk Balkan, "Deprem olduktan hemen sonra toplam 18 kişi 3 araçla birlikte İzmir’e geldik. Geldikten sonra koordinatör arkadaşlarla, ilk geceden enkaz ekibiyle göreve başladık. Bugün 4 buçuk gibi buradaki enkaz alanına geldik. Maalesef bir tane yaşamını yitiren hastamız oldu. Daha sonra, 33 saat geçtikten sonra bizi mutlu eden Ahmet Amca’yı AFAD’la beraber kurtardık. Saat 00.30’da onu enkazdan çıkardık. 1 Kasım benim doğum günüm, bana doğum günü sürprizi oldu. Arkadaşlarımızın özverili çalışmasıyla beraber başardık. Bizim için moral oldu. Yukarı çıkarken amcanın yaşadığını bilmiyordum. Amcanın yanına gittik ve hareketleri ve konuşmasıyla, yüz üstü yatar bir şekilde nefes aldığını saptadık. İlk yanına gittiğimizde konuşmuyordu, sadece hareketi vardı. Etrafını biraz daha açtıktan sonra, amcanın yüzü açıldı ve konuşmaya başladı. O anda profesyonelliğimizi kaybetmedik ama mutluluktan kendimizi kaybettik. Biz de serum uygulaması ve standart uygulamalar yaptık. Amcanın bilinci açıldı. Ekiplerle beraber aşağı taşıdık. Ambulansa devrettik ve naklini sağladık. Enkazın üstünde sürekli çalışan arama- kurtarma ekiplerine, diğer kuruluşlara çok teşekkür ediyorum. Böyle giderse daha çok can kurtaracağız" dedi.

Etiketler: deprem - ahmet çitim