İzmir'de peş peşe meydana gelen depremlerin ardından Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan dikkat çeken açıklama

İzmir'de art arda meydana gelen depremler endişe yarattı. Profesör Ahmet Ercan'dan deprem ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu.Prof. Dr. Ahmet Ercan İzmirlileri korkutmak istemediğini belirtirken, “Yazlıklarınıza gidin” çağrısında bulundu...

Yayınlanma Tarihi: 01.02.2021 14:03
Değiştirme Tarihi: 01.02.2021 14:03
İzmir'de peş peşe meydana gelen depremlerin ardından Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan dikkat çeken açıklama

Kandilli Rasathanesi, Ege Denizi’nde 4.1, 5.2, 4.9 ve 4.6, 4.0, 5.2 büyüklüğünde depremlerin meydana geldiğini duyurdu.  

İzmir'de peş peşe meydana gelen dört depremin ardından değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Ahmet Ercan ise dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"İZMİRLİLERİ KORKUTMAK İSTEMİYORUM"

Haber Global’e konuşan Prof. Dr. Ahmet Ercan gerginlik boşalımının süreceğini belirterek, “Bayraklı’dan korkarım, Bayraklı ve Bornova’da yapılar çok etkilendi. Orada yıkılma eşik değerine kadar gelen yapı sayısı çok fazla. 5.1’lik depremin artçısı 4.8 olmaz. Oradaki gerginlik boşalımı sürecek demektir. Şu anda bir deprem fırtınası gibi bir olay var. Bu hiç iyiye işaret değil” dedi.

“Ben İzmirlileri korkutmak istemiyorum ama uyarmak istiyorum” diyen Prof. Ercan, şöyle devam etti:

“Havalar güzel, İzmirliler yazlıklarına gitsinler. Karaburun’da bir yıkım olmasını falan beklemiyorum. Yıkım gücü 5.1’lik depremin şiddeti, Karaburun’da 3’tür. Oraları çok sağlam. Sağlam olmayan yerler genellikle Gediz’in olduğu yerler. Menemen’in bulunduğu kesimler, Çiğli’nin bulunduğu kesimler.”

Deprem Bilimci Prof. Dr. Naci Görür de değerlendirmelerde bulundu.

Görür, sosyal medya hesabından paylaşımında, "Arkadaşlar, Midilli güneyinde peş peşe depremler oldu (4.8-5.3). Bu depremler muhtemelen adanın güneyinde NW-SE yönlü, güneybatıya eğimli normal fay üzerinde. Fayın uzunluğu yaklaşık 60-65 km. Geçmiş olsun saygılar. Arkadaşlar, depremin üzerinde yer aldığını düşündüğüm fayı beyaz noktalarla işaretledim" ifadelerini kullandı.

PEŞ PEŞE DEPREMLER

- Saat 08.03'te gerçekleşen depremin büyüklüğü 4.1, derinliği 9 kilometre olarak açıklandı. 

- Saat 08.47'de depremin büyüklüğü 5.2, derinliği 7 kilometre olarak ölçüldü.

- Kandilli Rasathanesi Ege Denizi'nde 08.46’da 4.9 büyüklünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

- 09.00'da 4.6 büyüklüğündeki depremin derinliği 10.9 kilometre.

- 09.34: 4.0 büyüklüğündeki depremin derinliği 4.2 kilometre

- 11.35’teki depremin büyüklüğü 5.2, derinliği ise 12.3 kilometre

SOYER'DEN AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, depremin ardından sosyal medya hesabından, "Ege Denizi Midilli Adası açıklarında meydana gelen 4.8 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler Karaburun, Urla, Foça, Dikili ilçelerimiz ve İzmir kent merkezinde de hissedildi. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Geçmiş olsun" açıklamasını yaptı.