İzmir'de Instagram'ın açığını bulan liselilere 50 dolar ödül teklif edildi

İzmir'de yazılım ve sosyal medyayla uğraşan lise öğrencisi Arda Kılıç, sosyal medya platformu olan Instagram’da bir güvenlik açığı keşfetti. Instagram'da iki tane güvenlik açığı bularak 50 dolar ödül teklifi alan gençler, ödülü komik bularak 10 bin dolar istedi.

Yayınlanma Tarihi: 28.11.2020 14:58
Değiştirme Tarihi: 28.11.2020 14:58
İzmir'de Instagram'ın açığını bulan liselilere 50 dolar ödül teklif edildi

Ayarlar bölümünden yapılan bir işlemle şikayet etme butonunun işlevini yitirdiğini fark eden Arda Kılıç, konuyu arkadaşı Mert Ergün’e anlattı. 

Ergün de bu işlemin tam tersini yaparak farklı bir açık daha buldu.

Ergün’ün bulduğu açık sayesinde başkaları profilini görüntüleyemiyor; ancak kendisi yorum yapma, gönderi beğenme ve profillerde gezinme gibi özellikleri kullanabiliyordu.

Daha önce de güvenlik açığı bulan gençlere Instagram tarafından 750 dolar ödül teklif edilmişti.

"50 DOLAR ÖDÜL VERECEĞİZ"

Bu açıklar üzerine bu kez büyük bir ödül almayı bekleyen gençler, Instagram’dan gelen maille bir kez daha hüsrana uğradı.

Instagram, yolladığı mailde gençlere teşekkür ederek, “Güvenlik açığını daha detaylı olarak teknik ekibimize ilettiğiniz takdirde 50 dolar ile ödüllendirileceksiniz”. yanıtını verdi.

50 DOLARI REDDEDİP, 10 BİN DOLAR İSTEDİLER

Ödülü görünce hayal kırıklığı yaşadıklarını belirten gençler, “Instagram ekibi, gelen mailin ardından bizi aradı ve bir görüşme yaptık. Bu açıklar için bize 50 dolar teklif ettiler. Biz bu komik teklifi reddetsek de bulduğumuz açıkları onlara söyledik. Bulduğumuz iki açığı da detaylı bir şekilde anlattık ve yakın zamanda gelecek olan yeni bir güncellemeyle bu açıkları kapatacaklarını söylediler. Açığı anlattıktan sonra bize sunulan teklif yerine 10 bin dolar teklif sunduk ancak bize herhangi bir yanıt vermediler. Bundan sonra da yazılım ve sosyal medya ile alakalı yaptığımız çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bize gelen teklifleri de titizlikle değerlendirmeye çalışacağız.” dediler.