İzmir'de 8 bin 200 yıllık mermer ana tanrıça heykelciği bulundu

İzmir'deki Yeşilova Höyüğü'nde mermerden yapılmış 8 bin 200 yıllık ana tanrıça heykelciği bulunarak koruma altına alındı. Eser, İzmir Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. 

Yayınlanma Tarihi: 29.10.2020 15:50
Değiştirme Tarihi: 29.10.2020 15:50
İzmir'de 8 bin 200 yıllık mermer ana tanrıça heykelciği bulundu

Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ege Üniversitesi, İzmir Büyükşehir ve Bornova belediyelerinin desteğiyle 2005 yılından bu yana yürütülen kazı çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: "Bu yıl kazılarda yaklaşık 250 eser bulundu. Bunlar arasında 8 bin 200 yıl öncesine tarihlenen mermer ana tanrıça heykelciğinin özel önemi var. Eser, İzmir Müze Müdürlüğü'ne teslim edildi. Bu heykelcikten Yeşilova'da yaşayan ilk Egeliler'in ana tanrıça ile ilgili inançları ve sanatçı kişiliklerine yönelik bilgiler edindik."

"DİĞERLERİNİN KÜÇÜK BİR ÖNCESİ..." 

Anadolu'da aynı dönemlerde Çatalhöyük ve Göller Bölgesi'nde kil ve kireç taşından heykelcik işlendi.  Ege'de ise mermerin işlendiğini gördük. Ana tanrıça heykeli, daha sonraki dönemlerde Ege uygarlıklarında görülen Kibele ve Artemis'e atfedilen mermer heykellerin küçük bir öncüsü olduğuna inanıyoruz. Heykelciğin baş kısmı yok. Küçük heykelcikte kadın vücudu işlenirken Anadolu'daki diğer örnekleri gibi şişman olarak betimlememişler. Yaklaşık 5 santim boyutunda. Obsidyen, çakmak taşı ve serpantin gibi taşları işlemeyi seven Egeliler'in mermeri kullandıkları ilk uygulamalardan biri."

(AA)