İzlanda şokta! 1 haftada tam 17 bin deprem oldu

İzlanda Meteoroloji Ofisi, ülkenin güneybatı bölgesinde yaklaşık bir hafta içinde 17 bin deprem kaydedildiğini açıkladı.

Yayınlanma Tarihi: 04.03.2021 17:42
Değiştirme Tarihi: 04.03.2021 17:42
İzlanda şokta! 1 haftada tam 17 bin deprem oldu

İzlanda'da 27 Şubat -1 Mart tarihleri arasında meydana gelen binlerce deprem, deprem uzmanlarını da şaşırttı.İzlanda Meteoroloji Ofisi tarafından yapılan açıklamada, ülkenin güneybatısındaki Reykjanes bölgesinde yaklaşık bir hafta içinde 17 bin farklı depremin kaydedildiğini açıkladı. Ofisten yapılan açıklamada, 24 Şubat tarihinde 5.6 büyüklüğünde, 27 Şubat ve 1 Mart'ta da 5 üzeri büyüklükte depremlerin meydana geldiğini açıkladı.

Aktif ve pasif olarak yaklaşık 130 yanardağın bulunduğuna dikkat çeken İzlanda Üniversitesi'nden volkanoloji Profesörü Thorvaldur Thordarson, "Şu anda 'Neden?' diye soruyoruz. Neden bu kadar sık deprem oluyor? Dünyanın kabuğuna bir magmanın girişi çok muhtemel. Yüzeye yaklaştığını biliyoruz, ancak yaklaşmaya devam ediyor mu? Bunu tespit etmeye çalışıyoruz. Bölgedeki birden fazla yanardağ düşünülürse, bu volkanik bir patlamanın habercisi olabilir" dedi.

Etiketler: izlanda - deprem - olay - haber