İtalya'daki bir huzurevinde, koronavirüse karşı 'Sarılma Odası' kuruldu

Koronavirüs salgının en ağır vurduğu ülkeler arasında yer alan İtalya'da bir huzur evi, aylardır yakınlarıyla ve sevdikleriyle görüşemeyen yaşlı sakinleri için 'sarılma odası' kurdu. İkinci dalganın gelmesiyle birlikte huzur evi, sakinlerinin moralini yüksek tutmak adına böyle bir uygulamaya gitmeyi tercih etti. İşte İtalya'daki sarılma odasıyla ilgili detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 14.11.2020 18:47
Değiştirme Tarihi: 14.11.2020 18:47
İtalya'daki bir huzurevinde, koronavirüse karşı 'Sarılma Odası' kuruldu

İtalya'nın Treviso kentine bağlı Castelfrancı Veneto kasabasında faaliyeti sürdüren bir huzur evi, sakinleri için dikkat çeken bir hareketin altına imza attı.  Domenico Sartor Huzurevi, sonbahar ve salgının ikinci dalgasının da etkisiyle sakinleri arasında moral seviyesinin "tehlikeli biçimde düşmesi" üzerine bu çözümü buldu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, havaların soğumasıyla birlikte açık havada yapılabilecek görüşme ihtimalinin ortadan kalkması, huzurevini böyle bir şey düşünmeye itmiş ve 2 kasımda Sarılma Odası açılmış.

Haber ile ilgili metin girin!.

Sarılma odasında, huzurevi sakinleri ve yakınları görüşebilme, birbirlerine sarılma, el ele tutuşma imkanı veren cam ve plastik bölmeler bulunuyor. 

Huzurevi sakinlerinin yakınlarıyla bu ortamda sohbet edebilmesi için kulaklıklar da temin edildi.

Sarılma odası projesi, İtalyan basınında "sarılmaktan vazgeçmeyen insanlık", "duyguları serbest bırakmak için plastik bir örtü" gibi ifadelerle yer buldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Aylar sonra ailelerine "dokunabilen" kişiler de arada plastik bariyerle de olsa yakınlarının "elinin sıcaklığını hissetmenin" yarattığı duyguları paylaştı.

La Repubblica gazetesine konuşan bir huzurevi sakini, yaşadığı bu tecrübeyi "duygularla dolu bir kabın kapağının açılması" şeklinde tanımladı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Huzurevinde kalan bir kadın da, sarılma odasında kızıyla görüştükten sonra TGcom24 haber kanalına konuştu ve "Haftalardır yalnızca video görüşmesi yapabilirken sonunda kızıma sarılabildim. Çok uzun zamandır bunu yapmayı özlüyordum, serap gibiydi" dedi.