İsveç konsolosluğu nerede? İstanbul İsveç konsolosluğu konumu nedir? İsveç konsolosluğu tarihi

İsveç konsolosluğu nerede, haritadaki konumu nedir, nasıl gidilir merak ediliyor. Bu akşam, TV8’in sevilen yarışması MasterChef Türkiye 2021’in yeni bölümü İstanbul İsveç Başkonsolosluğuna konuk olacak. Yarışmanın takipçileri İsveç konsolosluğu hakkındaki bilgiler internette sorgulamaya başladı. İşte İsveç konsolosluğu tarihi ve merak edilenler…

Yayınlanma Tarihi: 23.09.2021 18:10
Değiştirme Tarihi: 23.09.2021 18:10
İsveç konsolosluğu nerede? İstanbul İsveç konsolosluğu konumu nedir? İsveç konsolosluğu tarihi

Ekranların ilgiyle takip edilen yarışma programı MasterChef Türkiye 2021’in bu haftaki dış çekimi, İstanbul İsveç Başkonsolosluğunda yapılacak. Yeni bölüm öncesinde yarışmanın sıkı takipçileri, İsveç konsolosluğu hakkında internette araştırma yapmaya başladı. Peki, İsveç konsolosluğu nerede, haritadaki konumu nedir, nasıl gidilir?

İSVEÇ KONSOLOSLUĞU NEREDE, NASIL GİDİLİR?

İstanbul İsveç Başkonsolosluğu, Beyoğlu semtinde İstiklal Caddesi üzerinde yer almaktadır.

HARİTADAKİ KONUMU

Haber ile ilgili metin girin!.

İSVEÇ BAŞKONSOLOSLUĞU TARİHİ

 İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, 1757 yılında satın alınan ve İsveç Hükümeti’nin yurtdışındaki en eski mülkü olan İsveç Sarayı’nda, tarihi Pera/Beyoğlu bölgesinde İstiklal Caddesi 247’de bulunmaktadır. Günümüzdeki saray 1870 yılında yapılmıştır ve 2020 yılında 150. yaşını kutlayacaktır.

Haber ile ilgili metin girin!.

Başkonsolosluğun temel misyonu Antalya, Alanya, İzmir ve Mersin'deki dört Fahri Konsolosluğun desteğiyle, Ankara ve Konya illeri hariç tüm Türkiye’deki İsveç vatandaşlarına konsolosluk hizmeti sunmaktır.

İsveç Hükümeti’ni İstanbul’da temsil etmenin yanı sıra, Konsolosluğun ana faaliyet alanları İsveç’i, kültürünü ve değerlerini tanıtmak, Türkiye’deki İsveç Takımı’nın aktif bir üyesi olarak İsveçli şirketleri Türkiye pazarında desteklemek ve cinsiyet eşitliği dahil olmak üzere özellikle demokrasi ve insan hakları konularında sivil toplumu desteklemektir. Konsolosluk ayrıca, tüm Türkiye’den başvuru sahipleri için İsveç’e vize, ikamet ve çalışma izni gibi göç meseleleriyle ilgilenir.

Haber ile ilgili metin girin!.

Konsoloslukta Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, İsveç Göç Dairesi ve İsveç Ulusal Polisi'nden görevlendirilen personelin yanı sıra yerel olarak çalışan personel de bulunmaktadır.

Konsolosluk, 1962 tarihinden bu yana İstanbul’daki İsveç Araştırma Enstitüsü’ne(SRII) ev sahipliği yapmaktadır. Enstitünün öncelikli hedefi, Türkiye ve Doğu Akdeniz hakkında İskandinav araştırmalarını teşvik etmektir. Enstitü Müdürü Konsolos olarak, Business Sweden Müdürü ise Ticaret Ateşesi olarak akredite edilmiştir. Konsoloslukta akredite toplam 11 İsveçli, 20 yerel personel ve iki stajyer bulunmaktadır.

Peter Ericson, 1 Eylül 2019 tarihinden beri Başkonsolos olarak görev yapmaktadır.

Haber ile ilgili metin girin!.