İstiklal Caddesi'nde korkutan görüntü: Adım atacak yer kalmadı

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, 1 Mart tarihi itibariyle yerini normalleşmeye bırakmıştı. Bu kapsamda, İstanbullular uzun süre sonra ilk kez Cumartesi günü yoğun şekilde dışarı çıktı ancak, özellikle de İstiklal Caddesi'nde ortaya çıkan görüntü herkesi endişelendirdi. Öte yandan Bakan Koca ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'dan önemli uyarılar geldi. 

Yayınlanma Tarihi: 06.03.2021 11:09
Değiştirme Tarihi: 06.03.2021 11:09

Normalleşme adımları kapsamında korona virüs tedbirlerinde düzenlemeye gidilmiş, kafe ve restoranlar yüzde 50 kapasiteyle müşteri almaya başlamıştı. Bugün ise hem tedbirlerdeki esnemenin hem de yazı aratmayan güzel havanın etkisiyle vatandaşlar İstiklal Caddesine akın etti.

ADIM ATACAK YER KALMADI

İstanbul’un en gözde yerlerinden olan caddede adeta adım atacak yer kalmadı. Oluşan yoğunluk sebebiyle sosyal mesafe kuralları da ihmal edildi. Bazı turist ve vatandaşların ise maske takmadığı ya da maskelerini çenelerine indirdikleri görüldü. Zabıta ekipleri sosyal mesafe ve maske kuralları konusunda vatandaşları uyardı.

Haber ile ilgili metin girin!.

BAKAN KOCA: BEKLEDİĞİMİZ CUMARTESİLERİN İLKİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 'Beklediğimiz Cumartesilerin ilki! Devamı, kıymetini bilmemize bağlı.' ifadelerini kullandı. 

BAKAN KOCA DÜN BUNLARI SÖYLEMİŞTİ

Bakan Koca, dün İstanbul'un sağlık yöneticileriyle koronavirüs salgınının durumunu değerlendirdi. Toplantı sonrası Koca, Twitter hesabından toplantıya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "İstanbul'da sağlık yöneticilerimizle bir araya gelerek salgının seyrini değerlendirdik. Polikliniklerimizde hasta artışı olduğu görülüyor. İstanbul normalleşmenin örnek şehri olmalı. Bunu başaracak kararlılıktayız."

Haber ile ilgili metin girin!.

VALİ YERLİKAYA UYARDI

İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, kontrollü normalleşme sürecinde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmadığı ilk Cumartesi gününde İstanbul halkına ve esnafına uyarılarda bulundu. Vali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yayınladığı video mesajında "Hedefimiz mavi kategori. Ben sizlere güveniyorum. Şehrimize inanıyorum. Hep birlikte, el birliğiyle başaracağız." ifadelerini kullandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Vali Yerlikaya'nın mesajında şu ifadeler yer aldı:

"Günaydın sevgili İstanbullular; Salgınla mücadelemizde bir yılı geride bıraktık. Bu yıl içinde gördük ki, virüs yorulmak nedir bilmiyor. Düğün bilmiyor, cenaze bilmiyor, bayram demiyor, tatil demiyor, bir gün dahi izin yapmıyor. Virüs, dirençli. Fakat İstanbul'umuz da, bu mücadelede kararlı ve dirençli. Öyle olmaya da devam edecek.

1 Mart'tan itibaren kontrollü normalleşme dönemine geçtik. İstanbul'umuz, şu anda yüksek riskli şehirler listesinde ve rengi turuncu. Biz buna razı olamayız bizim hedefimiz mavi kategori. Sevgili hemşerilerim, Biliyorsunuz ki değişmez kural; gerek açık havada gerekse kapalı alanlarda titizlikle maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaktan geçiyor. Böylece hem kendimizi hem ailemizi hem geleceğimizi hem de şehrimizi koruruz. Bir sözüm de esnaflarımıza. Uzunca bir süredir siz müşterilerinizi onlar da sizleri çok özlediler. Tekrar başa dönmeyelim. Bunun için; HES kodunu görmeden yüzde 50 kapasiteyi aşmadan bütün önlemlere lütfen özen gösterelim. Biz sizleri sık sık ziyaret ederek önlemlere gösterdiğiniz hassasiyeti denetleyeceğiz. Ben sizlere güveniyorum. Şehrimize inanıyorum. Hep birlikte, el birliğiyle başaracağız!"

Kaynak: İHA-DHA