İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? Tarih verildi mi?

İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? Sorusunun yanıtı, birçok vatandaşın merak ettiği ve sorguladığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle başlayan işten çıkarma yasağının ne zaman sona ereceğiyle ilgili bir açıklama yapılıp yapılmadığı merak ediliyor. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? Tarih verildi mi? İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 03.01.2021 16:12
Değiştirme Tarihi: 03.01.2021 16:12
İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? Tarih verildi mi?

Koronavirüs salgını başladığı andan itibaren çalışanları mağdur etmemek amacıyla uygulamaya giren işten çıkarma yasağının ne zaman sona ereceği merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? Tarih verildi mi? İşte detaylar...

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Koronavirüs salgınıyla başlayan ve çalışanları mağdur etmemek için düzenlenen uygulamalardan olan işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği yeniden uzatıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre hem işten çıkarma yasağı hem de kısa çalışma ödeneği 17 Ocak 2021'den itibaren 2 ay uzatıldı.
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre uzatma, aynı maddenin 4. fıkrası hükmüne dayanılarak yapıldı.

İş yasasına eklenen geçici 10. maddenin 4. fıkrası, Cumhurbaşkanı’na bu maddenin birinci ve ikinci fıkrasında yer alan üç aylık süreleri her defasında en fazla üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi veriyor.

Kararda şu ifadelere yer verildi;

4857 sayılı İş Kanununun geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17 /01/2021 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına mezkur Kanunun geçici 10'uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir.