İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşten çıkarma yasağının süresi uzatıldı mı?

İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek sorusunun yanıtı, birçok işçi ve işveren tarafından sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması alınan kararlarla birlikte uzatılmıştı. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşten çıkarma yasağının süresi uzatıldı mı?

Yayınlanma Tarihi: 14.06.2021 16:36
Değiştirme Tarihi: 14.06.2021 16:36
İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşten çıkarma yasağının süresi uzatıldı mı?

İşten çıkarma yasağıyla ilgili detaylı bilgiler internet üzerinden araştırılmaya devam ediyor. Hem işçiyi hem de işvereni yakından ilgilen bu yasayla alakalı yeni açıklamaların gelip gelmediği merak ediliyor. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşten çıkarma yasağının süresi uzatıldı mı?

YASAĞIN SÜRESİ UZATILMIŞTI 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonları ilgilendiren müjdeleri peş peşe açıkladı.

İşten çıkarma yasağı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi;

Ayrıca TESKOMB kefaletiyle taksit ödemesi yapamayın 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir. Çek ve senetlerle ilgili başka bir düzenleme de Meclis'te gerçekleştiriyor. İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran'a kadar uzatılmıştır.

Gelir kaybına uğramış, nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük işletmelere yöneliktir. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır. Mikro ve küçük işletmeler 3 Mayıs'tan itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

MAYIS AYINDA UZATMA KARARI 

İşten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması ise alınan kararlarla 17 Mayıs’a kadar uzatılmıştı.

HANGİ DURUMLARDA GEÇERSİZ

Çalışanının işten ayrılışını, SGK’ya bildiren işyerleri fesih türüne göre kod seçmek zorunda. İstifa için ‘03’, işçinin haklı nedenle feshi için ’25’, işverenin haklı nedenle feshi için ‘29’ ve işyeri kapanması için ‘17’ no.lu kodlar seçiliyor. Ve bu kodlar fesih yasağı kapsamına girmeyen durumları da ifade ediyor.

Fesih kapsamına girmeyen durumlar:

İş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi,

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller,

İşverenin faaliyetinin sona ermesi,

İşin sona ermesi halleri dışında.