İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşte yasağın biteceği tarih...

İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek sorusunun yanıtı, birçok vatandaş tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle işçinin mağdur olmaması için yürürlüğe giren işten çıkarma yasağının sona ereceği tarih belli oldu. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşte yasağın biteceği tarih...

Yayınlanma Tarihi: 18.01.2021 12:37
Değiştirme Tarihi: 18.01.2021 12:37
İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşte yasağın biteceği tarih...

İşten çıkarma yasağıyla ilgili birçok kişinin tarih araştırması sürmeye devam ediyor. Koronavirüs salgını nedeniyle yürürlüğe giren işten çıkarma yasağının ne zaman sona ereceği vatandaşların merak ettiği konular arasında yer alıyor. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşte yasağın biteceği tarih...

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Koronavirüs salgınıyla başlayan ve çalışanları mağdur etmemek için düzenlenen uygulamalardan olan işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği yeniden uzatıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre hem işten çıkarma yasağı hem de kısa çalışma ödeneği 17 Ocak 2021'den itibaren 2 ay uzatıldı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre uzatma, aynı maddenin 4. fıkrası hükmüne dayanılarak yapıldı.

İş yasasına eklenen geçici 10. maddenin 4. fıkrası, Cumhurbaşkanı’na bu maddenin birinci ve ikinci fıkrasında yer alan üç aylık süreleri her defasında en fazla üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi veriyor.

Kararda şu ifadelere yer verildi;

4857 sayılı İş Kanununun geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17 /01/2021 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına mezkur Kanunun geçici 10'uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir.

16 NİSAN'DA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

İş Kanunu'na 16 Nisan 2020 tarihinde eklenen geçici madde ile iş veya hizmet sözleşmelerinin, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, iş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, iş yerinin faaliyetinin sona ermesi, işin sona ermesi halleri dışında, 3 ay süreyle işveren tarafından feshedilmesi yasaklanmıştı.