İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşte belirtilen tarih...

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle işçilerin haksız durumda kalmaması amacıyla uygulanan işten çıkarma yasağının ne zaman sona ereceği birçok kişi tarafından merakla araştırılmaya devam ediyor. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, işten çıkarma yasağının süresi 2 ay daha uzatılmıştı. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşte belirtilen tarih...

Yayınlanma Tarihi: 04.02.2021 12:36
Değiştirme Tarihi: 04.02.2021 12:36
İşten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşte belirtilen tarih...

İşten çıkarma yasağının ne zaman sona ereceğini merak yüz binlerce çalışan vatandaş, konuyla alakalı araştırmalarını sürdürüyor. Koronavirüs pandemisi sebebiyle kimsenin mağdur olmaması amacıyla yürürlüğe giren işten çıkarma yasağı, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı sonrasında 2 ay daha uzaltılmıştı. Peki, işten çıkarma yasağı ne zaman sona erecek? İşte belirtilen tarih...

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

Koronavirüs salgınıyla başlayan ve çalışanları mağdur etmemek için düzenlenen uygulamalardan olan işten çıkarma yasağı ve kısa çalışma ödeneği yeniden uzatıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre hem işten çıkarma yasağı hem de kısa çalışma ödeneği 17 Ocak 2021'den itibaren 2 ay uzatıldı.
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre uzatma, aynı maddenin 4. fıkrası hükmüne dayanılarak yapıldı.

İş yasasına eklenen geçici 10. maddenin 4. fıkrası, Cumhurbaşkanı’na bu maddenin birinci ve ikinci fıkrasında yer alan üç aylık süreleri her defasında en fazla üçer aylık sürelerle 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi veriyor.

Kararda şu ifadelere yer verildi;

4857 sayılı İş Kanununun geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17 /01/2021 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına mezkur Kanunun geçici 10'uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

İşveren yasağa aykırı olarak fesih yapar ise fesih tarihindeki brüt asgari ücret tutarında idari para cezası ile cezalandırılacak. Yani 2020 yılı tamamlanana kadar her bir haksız fesih için işveren 2 bin 943 lira para cezası kesilecek.

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞININ GEÇERSİZ OLDUĞU DURUMLAR

Çalışanının işten ayrılışını, SGK’ya bildiren işyerleri fesih türüne göre kod seçmek zorunda. İstifa için ‘03’, işçinin haklı nedenle feshi için ’25’, işverenin haklı nedenle feshi için ‘29’ ve işyeri kapanması için ‘17’ no.lu kodlar seçiliyor. Ve bu kodlar fesih yasağı kapsamına girmeyen durumları da ifade ediyor.

Fesih kapsamına girmeyen durumlar:

İş veya hizmet sözleşmelerinde sürenin sona ermesi,

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller,

İşverenin faaliyetinin sona ermesi,

İşin sona ermesi halleri dışında.