İstanbulkart HES kodu yükleme nasıl yapılır? |HES kodu tanımlama ekranı

İstanbulkart HES kodu yükleme işlemi nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı, binlerce vatandaş tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. 15 Ocaktan itibaren tüm toplu taşımalarda zorunlu hale gelecek olan HES kodu İstanbulkart tanımlaması için internet üzerinden araştırmalar sürmeye devam ediyor. Peki, İstanbulkart HES kodu yükleme nasıl yapılır? İşte İstanbulkart HES kodu tanımlama ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2021 09:58
Değiştirme Tarihi: 06.01.2021 09:58
İstanbulkart HES kodu yükleme nasıl yapılır? |HES kodu tanımlama ekranı

Koronavirüs salgınından tamamen izole olabilmek amacıyla çok kısa bir zaman sonra hayata geçecek olan İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi için araştırmalar sürmeye devam ediyor. 15 Ocak'tan itibaren toplu taşımalarda zorunlu olacak olan HES kodu İstanbulkart tanımlaması ile koronavirüs riski taşıyan ve izole olması gerekenler daha kolay bir şekilde belirlenebilecek. Peki, İstanbulkart HES kodu yükleme nasıl yapılır? İşte İstanbulkart HES kodu tanımlama ekranı.

İSTANBULKART HES KODU EŞLEŞME NASIL YAPILIR?

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlanabilecek. Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanı yapabilirsiniz.

HES KODUNUZU TANIMLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulamasında “Karekodlarım” sekmesine tıklanır. Açılan ekranda “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” alanları doldurulur. Oluşturulan karekodun çıktısı ilgili alana asılabilir.

HES kodu, "Hayat Eve Sığar" mobil uygulaması üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından "HES kodu oluştur" butonuna tıklanacak ve kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşturulabilir.

HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılacak ve 2023'e SMS olarak atılabilir. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli)

HES koduna e-Devlet uygulaması üzerinden de ulaşmak mümkün. e-Devlet uygulaması üzerinden Sağlık Bakanlığının HES Kodu Üretme ve Listeleme sekmesine giriş yapılarak HES Koduna ait üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri yapılabiliyor.