İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır? HES kodu nasıl alınır?

İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır sorusunun yanıtı, Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs salgını nedeniyle zorunlu kıldığı HES kodunun, toplu taşımalarda da kullanılması gerektiğini belirtmesinin ardından araştırılmaya başlandı. İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi için son günlere girilirken, vatandaşlar bu işlemin nasıl yapılacağını merak ediyor. Peki, İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır? HES kodu nasıl alınır?

Yayınlanma Tarihi: 11.01.2021 12:48
Değiştirme Tarihi: 11.01.2021 12:48
İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır? HES kodu nasıl alınır?

İstanbulkart HES kodu tanımlama veta eşleştirmek isteyen vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Toplu taşımalarda güvenli bir şekilde seyahat edilebilmesi için alınan bu önlemle, vatandaşlar HES kodunu İstanbulkartlarına tanımladıktan sonra rahat bir şekilde yolculuk yapabilecek. Peki, İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır? HES kodu nasıl alınır?

HES KODU NASIL ALINIR?

İstanbulkart HES Kodu yükleme ve eşleştirme işlemi için detaylar belli oldu. 15 Ocak tarihine kadar İstanbulkart HES Kodu eşleştirmesi için için öncelikle kişinin HES Kodu'na sahip olması gerekecek. Hes Kodu'nu almak için Sağlık Bakanlığı’nın  https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html adresini ziyaret etmek yeterli olacak.

İSTANBULKART HES KODU TANIMLAMA İŞLEMİ

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlanabilecek.

Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanı yapabilirsiniz.

HES KODUNUZU TANIMLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.