İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır?

İstanbulkart HES kodu tanımlama işleminin nasıl yapılacağını merak eden binlerce kişi internet üzerinden sorgulama yapmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararla birlikte artık İstanbulkartında, HES kodu olmayan vatandaşların toplu taşıma kullanamayacağını açıklamıştı. İstanbulkartın arka yüzünde yer alan numarayla birlikte HES kodu eşleştirmesini kolayca yapabilirsiniz. Peki, İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 14.01.2021 09:42
Değiştirme Tarihi: 14.01.2021 09:42
İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır?

İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi hakkında bilgi edinmek isteyen vatandaşlar internet üzerinden araştırmalarını sürdürüyor. 15 Ocak tarihine kadar süreceği belirtilen İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemini yapmak oldukça kolay. Peki, İstanbulkart HES kodu tanımlama işlemi nasıl yapılır?  İşte tüm detaylar.

İSTANBULKART HES KODU TANIMLAMA VE EŞLEŞTİRME İŞLEMİ

Hayat Eve Sığar uygulaması ya da SMS üzerinden aldığın HES Kodunu, kişisel bilgiler ve telefon numarası https://kisisellestirme.istanbulkart.istanbul sitesindeki gerekli alanlara doldurarak tanımlanabilecek.

Eğer İstanbulkart Mobil kullanıcısı iseniz uygulamaya ilk girişte gerekli yönlendirmelerle birkaç adımda tanımlamanı yapabilirsiniz.

HES KODUNUZU TANIMLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre, tanılı ya da temaslı olup izolasyonda olması gerekirken şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullandığı tespit edilen kişilerin bilgileri ilgili makamlarla paylaşılmaktadır. Covid-19 tanılı hastaların, taşıyıcıların veya bu kişilerle temasta olanların toplu ulaşım kullanımı geçici olarak engellenecektir.

KART DOLUM MERKEZLERİNDEN DE YAPILABİLİYOR

İstanbul’da toplu taşıma için kullanılan İstanbulkartlara koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 Ocak 2021 tarihi ile HES kodu zorunluluğu getirildi. Bu tarih itibarıyla kodunu kartına tanımlatmamış olanlar toplu taşıma kullanamayacak. Eşleme, internet üzerinden yapılabildiği gibi İstanbul Kart Dolum Merkezleri’nde de yapılabiliyor. Avcılar’da da İstanbul Kart Dolum Merkezi önünde gün boyunca uzun kuyruklar oluştu. Uygulamaya 3 gün kala vatandaşlar kartlarını eşlemek için bayilere akın ediyor. Kimisi uzun süre kuyrukta beklediğini söylerken, uygulamayı gereksiz bulanlar da var.