Sağanak yağış hayatı felç etti

İstanbul'da etkili olan sağanak yağmur nedeniyle Zeytinburnu Cevizlibağ mevkiindeki ara caddeleri su bastı.

Yayınlanma Tarihi: 12.09.2015 17:37
Değiştirme Tarihi: 12.09.2015 17:45


Araçlar su içindeki yollarda ilerlemekte güçlük çekti. Bazı sürücüler araçlarını yol kenarına çekip yağmurun dinmesini bekledi. Yağmur nedeniyle D-100 Karayolu'nda trafik yoğunluğu yaşandı. Sağanağa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar da zor anlar yaşadı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafik yoğunluk haritası yüzde 75'i gösterdi. İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) A.Ş. bazı seferlerin iptal edildiğini duyurdu.

 

İptal edilen seferler ise şu şekilde:


14:30 Kumla-Armutlu-Armutlu T.K-Yenikapı-Kadıköy Deniz Otobüsü
15:00 Kartal / Yalova Deniz Otobüsü
15:05 Bursa-Yenikapi-Kadiköy Deniz Otobüsü
15:25 Kadikoy-Yenikapi-Bursa Deniz Otobüsü
17:00 Bursa-Yenikapi-Kadiköy Deniz Otobüsü
17:00 Yalova / Kartal Deniz OtobüsüOTOGAR ALT GEÇİDİNİ SU BASTIBayrampaşa'daki Büyük İstanbul Otogarı'na giren araçların kullandığı alt geçidi su bastı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ekipler, yağmurdan dolayı su dolan alt geçidi dubalar koyarak araç trafiğine kapattı. Otogara girmek isteyen araçlar ise diğer girişlere yönlendirildi. Suyu tahliye çalışmalarına ise önümüzdeki saatlerde başlanacağı bildirildi. KURBAĞALIDERE TAŞTI ; EV VE İŞYERLERİ SU ALTINDA KALDI Ataşehir'de sağanak yağmurla birlikte yollar göle döndü. Şiddetli yağmur Kurbağalıdere'de taşkına neden oldu. Dere kenarında kalan yerleşim yerlerinde su baskınları meydana geldi. Kurbağalıdere kenarındaki ev ve işyerleri su altında kaldı. Taşkında su altında kalan ev ve işyerlerinde hasar meydana geldi.
SARIYER'İ YAĞMUR VE FIRTINA VURDUİSTANBUL'da aralıklı, gök gürültülü, fırtınalı yağış öğlen saatlerinde etkili oldu. Özellikle Sarıyer'de etkisini gösteren yağış bazı evlerin su basmasına, ağaçların devrilmesine ve araçların yollarda kalmasına neden oldu.


Sarıyer -İstinye'de aniden bastıran yağmur araç sürücülerini hazırlıksız yakaladı. Kiraladığı otomobilde mahsur kalan yabancı uyruklu bir sürücü su baskınını cep telefonu ile görüntüledi. Yaptığı kayıt sırasında, "Türkiye'de yaşamak çok heyecanlı" dedi.


İstinye-Esenlik sokakta su baskını nedeniyle mahsur kalan araçlar ve sürücüleri uzun süre kurtarılmayı bekledi. Derbent Mahallesi Darüşşafaka Caddesi'nde tek katlı Fahrettin Polat'ın yaşadığı tek katlı ev sular altında kaldı. Bahçede bulunan ördekler de yağmurdan etkilendi. İtfaiye ekipleri evde su tahliyesi yaptı. Evdeki elektronik eşyalar ve mobilyalar kullanılamaz hale geldi.


Ayakları su içinde suları tahliye etmeye çalışan Fahrettin Polat; "Su bir anda geldi. Yollar doldu. Bahçe doldu. Sonrada ev doldu. Logarlar yetmeyince eve su girdi. Altyapı yetersiz"dedi. Darüşşafaka Caddesi'nde bulunan parkta bazı ağaçlar fırtınanın etkisi ile yola devrildi. Ağaçlar belediye ekipleri tarafından taşınarak, trafik normal seyrine döndürüldü.