İstanbul'da kar hayatı yine felç etti

İstanbul’da etkili olan yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle buz tutan yollarda kayan araçlar, sürücülere zor anlar yaşattı.

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2015 11:06
Değiştirme Tarihi: 11.02.2015 12:06

İstanbul’da etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle oluşan buzlanma sonucu bazı araçlar yolda kaldı. Gece saatlerinde kar yağışının şiddetlenmesi üzerine beyaza bürünen yollarda kar lastiği olmayan bazı araçlar, sürücülerine zor anlar yaşattı. Çekmeköy Sultanbeyli Otoyolu Paşaköy mevkiinde de yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle kayan araçlar yolda kaldı. İlerlemekte zorlanan ağır tonajlı TIR’lar da yolda durmak zorunda kaldı. Yoldaki buzlanma nedeniyle TIR sürücüleri araçlarını tekrar hareket ettirmekte zorlandı. Kar nedeniyle kayganlaşan yollarda kayan araçlar maddi hasarlı kazalara neden oldu.

Kar kalınlığı 40 cm oldu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekiplerince, karla  mücadele çalışmaları kapsamında 4 bin ton tuz ve 43 ton solüsyon kullanıldı.  Fırtına nedeniyle 9 binanın çatısı uçtu, 11 ağaç devrildi.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Meteoroloji Genel  Müdürlüğü'nün İstanbul'a ilişkin uyarıları üzerine alarma geçen Afet Koordinasyon  Merkezi (AKOM) karla mücadele ekipleri gece boyunca görev yaptı.

Anadolu ve Avrupa yakasında etkili olan kar yağışı sabaha kadar yer  yer tipi şeklinde devam etti. Kar sabah saatlerinde şiddetini artırdı. Ekipler  gece boyunca kar kürüme ve tuzlama çalışması yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış şartlarıyla mücadele ekipleri bin  28 araç, iş makinesi ve 4 bin 815 personelle ana arterlerde gece boyunca  çalışmalarını sürdürdü. Kar yağışı nedeniyle trafikte olumsuzluk yaşanmadı.

Gece boyunca vatandaşlara iskelelerde, hastanelerin acil  servislerinde,  mobil büfelerle kumanya, çorba ve çay dağıtımı yapıldı.

Çalışmalarda 4 bin ton tuz, 43 ton solüsyon kullanıldı.  Fırtına nedeniyle 9 binanın çatısı uçtu, 11 ağaç devrildi.

Kar kalınlığı Çatalca ve köylerinde 15-40 santimetreye ulaşırken,  Hadımköy, Beylikdüzü, Başakşehir ve Esenyurt'ta 10-15 santimetre, Maslak ve  Sarıyer'de 4-8 santimetre,  Uğur Mumcu, Başıbüyük ve Çamlıca'da 10-15 santimetre,  Sultanbeyli'de 8 santimetre, Tuzla'da 25 santimetre, Beykoz, Çekmeköy ve  Sancaktepe'de 5-12 santimetre, Şile ve köylerinde 8-13 santimetre olarak ölçüldü.
İlgili Sayfalar: Playlist