İstanbul ve Ankara'ya kar ne zaman yağacak? | 2 Aralık Meteoroloji hava durumu verileri

İstanbul ve Ankara'ya kar ne zaman yağacak? | 2 Aralık Meteoroloji hava durumu verileri
Yayınlanma Tarihi: 02.12.2019 10:05
Değiştirme Tarihi: 02.12.2019 10:05

Havaların iyice soğumasıyla birlikte İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlar kar ne zaman yağacak sorusunun yanıtını aramaya başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından alınan bilgilere göre İstanbul'da bu hafta kar yağışı beklenmezken Ankara'da çarşamba gününden itibaren kar yağışı gözlemleniyor.

Kar yağışıyla ilgili araştırmalar sürmeye devam ediyor. Havalar eksi derecelere yaklaşmasıyla birlikte birçok kişi İstanbul'a ne zaman kar yağacak sorusunun yanıtını sorgulamaya başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), Ankara için çarşamba gününe dikkat çekti. İşte, 2 Aralık il il hava durumu raporu.

İSTANBUL VE ANKARA'YA KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 5 günlük hava durumu verileri ele alındığında nüfus yoğunluğunun büyük bir kısmını barındıran İstanbul'da kar yağışının hafta sonuna kadar gerçekleşmesi beklenmiyor. Ankara'da ise kar yağışının 4 Aralık Çarşamba günü etkisini göstermesi bekleniyor. 

GÜNÜN HAVA DURUMU VERİLERİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Samsun, Elazığ, Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların; Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize çevreleri, Artvin'in kıyı kesimleri ile Diyarbakır, Bingöl ve Batman çevrelerinde kuvvetli yağmur, Muş ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur, yükseklerinde yoğun kar yağışı şeklinde olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara'da biraz artacağı, iç ve doğu kesimlerde azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle kuzeyli, Güneydoğu Anadolu bölgesi ile yarın zamanla batı kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Akdeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun güneybatısında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize çevreleri, Artvin'in kıyı kesimleri ile Diyarbakır, Bingöl ve Batman çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI: Yağışların Muş ve Bitlis çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yüksekleri yoğun kar yağışı şeklinde (20 cm. ve üzeri) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel buzlanma, görüş mesafesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

MARMARA BÖLGESİ HAVA DURUMU

Parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

İSTANBUL °C, 12°CParçalı ve çok bulutlu

KIRKLARELİ °C, 9°CParçalı ve çok bulutlu

KOCAELİ °C, 13°CParçalı ve çok bulutlu

TEKİRDAĞ °C, 13°CParçalı ve çok bulutlu

EGE BÖLGESİ HAVA DURUMUParçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

A.KARAHİSAR °C, 8°CParçalı bulutlu

DENİZLİ °C, 14°CParçalı ve az bulutlu

İZMİR °C, 15°CParçalı ve az bulutlu

MANİSA °C, 13°CParçalı ve az bulutlu

AKDENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMUParçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın Akdeniz'in iç kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

ADANA °C, 20°CParçalı ve çok bulutlu

ANTALYA °C, 19°CParçalı ve az bulutlu

HATAY °C, 17°CParçalı ve çok bulutlu

ISPARTA °C, 11°CParçalı ve az bulutlu

İÇ ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMUParçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA °C, 7°CAz bulutlu akşam saatlerinden sonra parçalı ve çok bulutlu

ESKİŞEHİR °C, 7°CParçalı ve çok bulutlu

KONYA °C, 7°CParçalı ve çok bulutlu

SİVAS °C, 3°CParçalı ve çok bulutlu

BATI KARADENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMUParçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU °C, 8°CParçalı ve çok bulutlu

DÜZCE °C, 11°CParçalı ve çok bulutlu

KASTAMONU °C, 6°CParçalı ve çok bulutlu

ZONGULDAK °C, 11°CParçalı ve çok bulutlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ HAVA DURUMUParçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz kıyıları ile Doğu Karadeniz'in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışı şeklinde beklenen yağışların; Trabzon'un doğu ilçeleri, Rize çevreleri ve Artvin'in kıyı ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

BAYBURT °C, 1°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

SAMSUN °C, 10°CParçalı ve çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı

TOKAT °C, 5°CParçalı ve çok bulutlu

TRABZON °C, 10°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu sabah saatlerinde doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

DOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMUParçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Karla karışık yağmur ve kar, Malatya, Elazığ, Iğdır ve Bingöl çevrelerinde yağmur şeklinde olması beklenen yağışların; Bingöl, Bitlis ve Muş çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güneybatı kesimlerinde kuzeyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

ERZURUM °C, 0°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

KARS °C, 0°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

MALATYA °C, 10°CParçalı ve çok bulutlu, bu sabah saatlerinde yağmurlu

VAN °C, 9°CParçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden sonra yağmurlu yüksek kesimleri karlakarışık yağmur ve kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ HAVA DURUMUParçalı ve çok bulutlu, doğu kesimleri ile Adıyaman ve Şanlıurfa çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Diyarbakır ve Batman çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 12°CParçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kuvvetli olması bekleniyor.

GAZİANTEP °C, 13°CParçalı çok bulutlu

SİİRT °C, 11°CParçalı çok bulutlu, yağmurlu

ŞANLIURFA °C, 14°CParçalı çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı