İstanbul Üniversitesi'ndeki yemek kriziyle ilgili rektörlükten açıklama: O karar iptal edildi

İstanbul Üniversitesi'ndeki yemek kriziyle ilgili rektörlükten açıklama: O karar iptal edildi
Yayınlanma Tarihi: 06.01.2020 10:22
Değiştirme Tarihi: 06.01.2020 10:22

İstanbul Üniversitesi, öğrencilerin 3.5 liraya yediği öğün sayısında değişikliğe giderek bu öğünlerden kahvaltı ve akşam yemeğini kaldırıp, sadece öğle yemeği verilmesini kararlaştırmış ve bu karar öğrencilerin protestosuna takılmıştı. 

İstanbul Üniversitesi’nde öğrencilerin indirimli olarak 3.5 liraya yiyebildiği öğün sayısının üçten bire düşürülmesi üzerine başlayan eylemlerin ardından Rektörlükten önemli bir açıklama yapıldı.

İstanbul Üniversitesi'nde öğrenci eylemlerine neden olan yemek kriziyle ilgili Rektörlük'ten bir açıklama yapıldı. Açıklamada yemekhane ile ilgili kararın iptal edilerek, öğrencilerin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeğinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesine karar verildiği belirtildi.

İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nün açıklaması şöyle:

"İstanbul Üniversitesi uzun bir süredir öğrencilerine sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği imkanı sunan az sayıdaki üniversitelerden birisidir. Öğrencilerimizin sağlıklı beslenmeleri için bu imkanı sunmaktan da her zaman büyük memnuniyet duymuştur.

2020 yılı başında bütçe kısıtlılığı nedeniyle hiç arzu etmediğimiz halde yemekhane ilgili yeni bir düzenleme yapma ihtiyacı hasıl olmuştur. Ancak sadece bütçe yetersizliğinden kaynaklı yeni düzenleme üzülerek ifade etmek isteriz ki, hiç de tasvip etmediğimiz bir noktaya gelmiştir.

Gelişmeleri yakından takip eden, öğrencilerimizin dilekçelerini değerlendiren ve taleplerini dinleyen Rektörlüğümüz, yemekhane ile ilgili alınan kararı iptal ederek; öğrencilerimizin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeklerinin önceden olduğu gibi aynen devam etmesi kararı almıştır.

Rektörlüğümüz öğrencilerimizin yoğun talebi üzerine bütçe harcama planını yeniden gözden geçirmiş, diğer hizmet alanlarından kısarak yemek hizmetinin aynı şekilde devamını sağlamıştır. Önceliğimiz her zaman öğrencilerimizdir; Onların güven içerisinde, sağlıklı ve huzurlu şekilde eğitimlerine devam etmeleri için elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğiz.

Sevgili öğrencilerimize sağlıklı, başarılı ve mutlu bir eğitim hayatı diliyoruz."