İstanbul'un iki ilçesine ikamet izni sınırlandırıldı: Göç İdaresi'nden açıklama

İstanbul Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, yaptığı son dakika açıklaması ile Esenyurt ve Fatih ilçelerinde yabancıların, 'istisnalar' hariç ikamet izin başvurularını sınırlandırdı. Göç Genel İdaresi, yalnızca yabancıların yatırım amaçlı kısa dönem ikamet izin taleplerini ve üniversite öğrencilerinin kayıt için istedikleri 'öğrenci ikamet izni' taleplerini kabul edecek. 

Yayınlanma Tarihi: 26.01.2021 13:18
Değiştirme Tarihi: 26.01.2021 13:46
İstanbul'un iki ilçesine ikamet izni sınırlandırıldı: Göç İdaresi'nden açıklama

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, İstanbul'un Esenyurt ve Fatih ilçelerinde yabancıların yatırım amaçlı kısa dönem ikamet izin talepleri ile üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin "öğrenci ikamet izni" talepleri hariç, ikamet izni amacıyla yapılan ilk başvuruların 15 Ocak'tan itibaren kabul edilmeyeceğini bildirdi.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Fatih ve Esenyurt ilçelerinde yabancılar tarafından ikamet izni amacıyla yapılacak başvurulara "sınırlama" getirildiği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Fatih ilçesi için 6458 sayılı Kanunun 31'inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi (yatırım amaçlı) kapsamındaki kısa dönem ikamet izni talepleri ile Fatih ilçesindeki üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin öğrenci ikamet izni talepleri hariç olmak üzere, Esenyurt ilçesi için 6458 sayılı Kanunun 31'inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi (yatırım amaçlı) ve taşınmazın Esenyurt ilçesinde olması koşuluyla aynı maddenin (b) bendi (taşınmaz amaçlı) kapsamındaki kısa dönem ikamet izni talepleri ile Esenyurt ilçesindeki üniversitelerde kayıtlı öğrencilerin öğrenci ikamet izni talepleri hariç olmak üzere Esenyurt ve Fatih ilçelerinde 15 Ocak 2021 tarihinden itibaren yapılan ilk başvurular kabul edilmeyecektir."