İstanbul'un 3 ilçesinde sivrisinek kabusu!

Sarı humma, zika, Batı Nil virüsü enfeksiyonu gibi çok sayıda hastalığı taşıyabilen Asya Kaplan Sivrisineği, İstanbul'un Kilyos, Sarıyer ve Beykoz ilçelerinde kabusa dönüştü. Söz konusu sinekten bölgede yaşayan vatandaşlarda vaka sayısı her gün artıyor.

Yayınlanma Tarihi: 05.10.2020 11:12
Değiştirme Tarihi: 05.10.2020 11:12
İstanbul'un 3 ilçesinde sivrisinek kabusu!

Son yıllarda İstanbul'da da görülmeye başlanan Asya Kaplan Sivrisineği, oldukça istilacı ve saldırgan. Bu sinek için Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Necla Birgül İyison ve ekibi biyopestitit geliştirmek için çalışmalara başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan İyison, “Son zamanlarda İstanbul’a kadar geldi. Çok agresif bir sinek. Giysilerin üzerinden bile ısırıyor ve kanla besleniyor. En önemli özelliği, diğer sivrisinekler gibi bunlar da hastalık taşıyor. Bu sivrisineğe karşı kimyasal pestisitler kullanıyor. Sinekler bu kimyasallara karşı bir direnç oluşturuyor. Bu yüzden etki etmiyor. Biz de biyoloji olarak bir pestisit üretimi yapmak istedik. Bir bakteri türü besin olarak sineklerin larvalarına veriliyor. O larvalarla beslendiği zaman bağırsaklarında aktif hale geliyor ve bu da onların ölümüne sebebiyet veriyor. Bu laboratuvarda o bakteri proteini yapılıyor. Bunların mekanizması bilinmiyor, bu yüzden yapılarını anlamak için proteinlerin çalışmalarını inceliyoruz” dedi.

"İLAÇLAR GELİŞTİRECEĞİZ"

Asya Kaplan Sivrisineğinin kolayca mutasyona uğradığını ve ilaçlara karşı direnç kazandığını kaydeden İyison, “Kimyasal ilaçlar uzun süre verildiğinde ya da dozu tam bilinmediğinde sivrisinekler buna karşı bir direnç geliştiriyorlar. Bu direncin oluşmaması için biyolojik bir ilaç geliştirmek istedik. Sineğin mekanizmasını öğrenerek ilerleyen zamanlarda farklı biyolojik ilaçlar geliştirmek istiyoruz” açıklamasını yaptı. 

"YARALARIM HALA DURUYOR..."

Söz konusu sivrisinek, özellikle Kilyos, Sarıyer ve Beykoz’da sıkça görülüyor Bölgede yaşayan vatandaşlardan Mustafa Baltacı, “Vampir sivrisinek diyorlar. Isırdığı yeri yara yapıyor. Önceki yıllarda yoktu bu sene görüldü. Yaralarım hala duruyor. Isırdığı zaman geçmiyor ve çok kaşınıyor. Sarıyer, Beykoz, Kilyos bölgesinde çok var. Evimiz bahçeli, bahçede oturduğumuz an herkesi sokuyor. Özellikle çocukları çok ısırıyor” diye konuştu. 

Haber ile ilgili metin girin!.(DHA)