İstanbul Tıp Fakültesi'nde antikor testi için start verildi! ‘Yalancı negatif’ sonuçları önlenecek!

Koronavirüsle mücadele kapsamında İstanbul Tıp Fakültesi Koronavirüs Laboratuvarı'nda antikor testi yapılmaya başlandı. Böylece hastalığı hiçbir belirti olmadan atlatanlar artık tespit edilebilecek.

Yayınlanma Tarihi: 28.05.2020 10:57
Değiştirme Tarihi: 28.05.2020 10:57
İstanbul Tıp Fakültesi'nde antikor testi için start verildi! ‘Yalancı negatif’ sonuçları önlenecek!

İstanbul Üniversitesi Viroloji ve Temel İmmunoloji Bilim Dalı Kovid Laboratuvarında antikor testleri bugün başladı. Konuyla ilgili açıklama İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Ağaçfidan'dan geldi.

Bu testlerin, hastaların virüsle temasa geçip geçmediğini belirlemek için bir gösterge olduğunun altını çizen Ağaçfidan, "Dolayısıyla bu testin pozitif çıkması, kişinin bu hastalıkla bir ilişkisinin olduğu anlamına gelir. Salgın başladığından beri PCR testlerini uygulamaya başladık. Bu iki testle kliniği yönlendirmemiz ve laboratuvar açısından son derece önemli” bilgilerini paylaştı. 

Haber ile ilgili metin girin!.

"YALANCI NEGATİFLİĞİN ÖNÜNE GEÇİLECEK"

Koronavirüsle mücadelede antikor testlerinin önemine değinen Ağaçfidan, "Bu testle, ‘yalancı negatifliğin’ önüne geçilecek. PCR testi negatif çıktığı anda bunun gerçek negatif olup olmadığı sorgulanması gerekir. Bu evrede serolojik testler önem taşımakta. Antikor testlerine bakmak, hastalığı geçirmekte olduğu ya da geçirmiş olduğu hakkında bilgi verir. PCR testi negatif çıkmışsa ve serolojik testlerde bir pozitiflik elde edilmişse o zaman PCR testini tekrarlamak gerekir. Bu yalancı negatiflik anlamına gelir. Seroloji yani antikor testleri bir doğrulama testi gibidir” açıklamalarını yaptı. 

"BELİRTİSİ OLMAYANLAR DA BELİRLENECEK"

Prof. Dr. Ağaçfidan, koronavirüse yakalanan ancak belirti göstermeden hastalığı atlatanları tespit etmek için antikor testlerinin dikkat çektiğini belirterek, sözlerine şöyle devam etti: "Koronavirüsün asemptomatik olduğu biliniyor. Yani hiçbir belirti vermeden hastalığı geçirmekte ve hastalığı geçirirken de başkalarına yayılmasına neden olduğu söyleniyordu hep. Bu testle belirti vermeyen kişileri saptamak ve bu kişilere ulaşarak da bunların kontrol altına alınması, izole edilmesi sağlanıyor. Bütün bunların serolojik testleri ön plana çıkarıyor. Bu testler ülkemizde yeni kullanılıyor. Dünya ile eş zamanlı olarak kullanıyoruz. Bu testlerin güvenirliği, uygulanabilirliği yaptığımız test sayısının artmasıyla birlikte çok daha iyi sonuç verecektir. Sağlık çalışanları başta olmak üzere farklı risk grupları taranacak. Sağlık çalışanları arasında da bu hastalığı geçiren ancak hiçbir belirti vermeyen gruplar var. Bütün bu testler bize bu konuda bir ışık tutacak. Günde yaklaşık 400-500 PCR testi yapılıyor. Bu testlerle eş zamanlı serolojik testler olacak diyebiliriz.” 

SONUÇLAR NE ZAMAN ÇIKIYOR? 

Bu testlerin sonuçlandırılması bir hasta başına yaklaşık yarım saat sürüyor. Grup halinde yapıldığı zaman ise 2-2.5 saat sürebiliyor. Yani sonuçlar aynı gün içerisinde sonuç verebiliyor. (DHA)