İstanbul kara ICA ile hazır!

İstanbul kara ICA ile hazır!
Yayınlanma Tarihi: 28.02.2018 22:21 | Değiştirme Tarihi: 28.02.2018 22:21

İstanbul’a henüz kar bastırmadı ama Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu son teknoloji kış bakım araçları ile karla mücadeleye hazır.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu; köprü ve otoyol için özel olarak tasarlanan, en son teknoloji karla mücadele araçları ve konusunda eğitimli ve uzman ICA ekipleri ile 7/24 güvenli ve konforlu sürüş için faaliyet gösteriyor. 161 no’lu Otoyol Acil Yardım hattı da kesintisiz hizmet sunuyor.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu işleten ICA, karla mücadeleye hazır olduğunu bakım araçlarını tanıtarak gösterdi. Son teknoloji kış ve karla mücadele ekipmanları ile donatılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nda çalışmalar Ana Kontrol Merkezi’nden 376 kamera ve zemin sıcaklığını ölçen sensörler ile izleniyor. Karla mücadele için özel olarak tasarlanan araçlarda bulunan GPS sistemi ile konum, ısı/sıcaklık algılayıcı, hız, atılan/püskürtülen malzeme miktarları ve malzeme cinsi, kalan miktar, gidilen yol ile ilgili tüm veriler hem sürücü operatörünün hem de Ana Kontrol Merkezi’nin her an ulaşılabildiği veri ağında gösteriliyor.

3 şeride aynı anda müdahale

Solüsyon Tankı ve Püskürtme Tesisatı takılı araçlar otoyol üzerinde 3 şeride aynı anda müdahale edebilecek özelliklere sahipken Tuz Damperi ve Serpici Ekipmanı takılı olan araçlar ise 12 metre tuz serpme yapabiliyor. İhtiyaç halinde tuz ve solüsyonu aynı anda karıştırıp serperek, tuzun daha hızlı etki göstermesini sağlıyor.

Kış bakımında araçların önüne takılan kar küreme bıçaklarında ise hareket ve denge sensörleri mevcut. Kar küreme işlemi esnasında bıçaklar, yol yüzeyinde bulunan tümseklere ya da genleşme derzleri gibi kısımlara geldiği anda otomatik olarak hareket edebiliyor ve malzemeye zarar vermeden söz konusu yüzeyi geçip sonrasında da tekrar eski konumlarını alabiliyorlar. 2 farklı tipte kar küreme bıçağı kullanılan araçlardaki Teleskopik Bıçaklar emniyet şeritlerinde biriken karları da temizleyecek şekilde uzayabiliyor.